Hata! Javascript'inizi açınız
Web Sitemize Hoşgeldiniz 20 Eylül 2019

Yeni Çağ’da Coğrafya

Şimdiki Yazımızda “Yeni Çağ’da Coğrafya” Konusundan Bahsedeceğiz

Orta Çağ’dan Yeni Çağ’a geçiş dönemindeki Rönesans hareketleri Avrupa’da bilimin tekrar gelişmeye başlamasında etkili olmuştur. Bu gelişme coğrafya bilimini olumlu etkilemiştir. Yeni Çağ’da Çin ve Hindistan gibi Uzak Doğu ülkelerinin zenginliklerine ulaşma ve bu zenginlikleri ele geçirme arzusuyla uzun mesafeli deniz seyahatleri yapıldı. Bu seyahatler o zamana kadar bilinmeyen yeni yolların bulunmasına, ulaşılamamış kara parçalarına ulaşılmasına ve birçok coğrafi keşfin yapılmasına neden oldu.

Coğrafi keşiflerin başında: Bartelmi Diyaz’ın Ümit Burnu’nu keşfi (1488), Vasco da Gama’nın Hindistan’a deniz yoluyla ulaşması (1497), Kristof Kolomb’un Amerika’yı keşfi, Magellan’ın başlatıp Sebastian Del Cano’nun tamamladığı dünyanın etrafının dolaşılması (1522) gelir (Görsel 1.7). Coğrafi keşifler sonrası başlayan sömürgecilik faaliyetleri yeni keşifleri de beraberinde getirmiştir. Bu coğrafi keşiflerden elde edilen bilgiler coğrafya biliminin gelişmesinde rol oynamıştır.

Bu dönemin en önemli eserlerinden biri Belçika’lı Ortelius (Orteliyus) tarafından deri üzerine çizilmiş 70 haritadan oluşan ilk dünya atlasıdır (Theatrum Orbis Terraum). Yeni Çağ’da Osmanlı Devleti’nde de coğrafya bilimi adına çok değerli eserler ortaya konulmuştur. Bu dönemin ünlü denizcisi Piri Reis (1465-1554) çizdiği dünya haritası ve yazdığı Kitab-ı Bahriye isimli eserleriyle dünyaca tanınmıştır. Diğer bir önemli Türk coğrafyacısı Katîp Çelebi’nin yazdığı Cihannüma (Dünya’nın Aynası) bu çağın en önemli coğrafya eserlerindendir. Bu çağda yaşamış ünlü Türk seyyahı Evliya Çelebi (1611-1682) Orta Doğu, Avrupa ve Kuzey Afrika’da birçok ülkeyi gezmiş, seyahatnamesinde gezdiği yerlerle ilgili bilgileri detaylı bir şekilde anlatmıştır.


Kaynak: 9. sınıf Coğrafya Ders Kitabı-Sayfa 27,28


 


BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAS

Yorumlar

Henuz yorum yapilmamis.

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

error: YASAK!