Web Sitemize Hoşgeldiniz 24 Haziran 2019


“Uzayda Yaşam” Konusuyla İlgili Çeşitli Kaynaklardan Araştırma

Şimdiki Yazımızda “Uzayda yaşam” konusuyla ilgili çeşitli kaynaklardan (Genel Ağ, dergiler, ansiklopedi vb.) araştırma yapınız. Konusundan Bahsedeceğiz

Uzay, Dünya’nın atmosferi dışında ve diğer gök cisimleri arasında yer alan, gök cisimleri hariç, evrenin geri kalan kısmındaki sonsuz olduğu düşünülen boşluğa verilen isimdir.

Astronotlar, uzayda yemek yerken dikkatli olmak zorundadırlar. Yedikleri şeyler, yer çekimi çok az olduğu için havalanabilir. Uzayda yenen yemeklerin çoğunun suyu alınmıştır. Böylece yiyecekler daha hafif çeker. Astronotlar, torba içindeki yiyeceğe su ekleyip bunları karıştırarak yemek yerler. Uzay aracında buzdolabı olmadığı için yemeğin yanında içilebilecek soğuk içecekler de yoktur.

Yemek dışında uyumak da zor olur. Bazı astronotlar, uzay aracı içinde bir yere asılı kalmadan uyumayı tercih ederler. Bazı astronotlar da fermuarlı bir tulum içinde asılı kalarak uyur.

Temizlenmek de çok kolay bir işlem değildir. Uzay aracında duş ya da banyo yoktur. Bu yüzden astronotlar süngerlerle yıkanırlar. Tüm çöp ve atıklar torbalanmak zorundadır. Torbalanan atıklar Dünya’ya yollanır. Tuvalet banyodan biraz daha kolaydır. Klozet vakumlu olduğu için artıklar vakumla toplanır.

Uzayda, bunların dışında her gün yapılması gereken en önemli etkinlik spordur. Yer çekimi çok az hissedildiğinden, insan bedeni kas ve kemik dokusunu kaybetmeye başlar. Astronotlar bedenlerini güçlü tutabilmek için egzersiz yaparlar. (Alıntıdır)

(2019-2020) DERS KİTABI CEVAPLARINA ULAŞMAK İÇİN TIKLAYIN!BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAS

Yorumlar

  1. Ece dedi ki:

    Hoca sözlüye 100 verdi

  2. Adem dedi ki:

    Tesekur ederim ogrettmenim yildiz verdi

  3. Hello dedi ki:

    Çok beğendim

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.