Web Sitemize Hoşgeldiniz 20 Mart 2019

Ünlü Türk Düşünürleri ve Bilginlerinden Birini Seçerek Bu Kişilerin İnsanlığa Yaptığı Katkılar Hakkında Araştırma Yapınız.Şimdiki Yazımızda “Ünlü Türk Düşünürleri ve Bilginlerinden Birini Seçerek bu Kişilerin İnsanlığa Yaptığı Katkılar Hakkında Araştırma Yapınız.” Konusundan Bahsedeceğiz

Ünlü Türk bilginlerinden biri olan Harezmi’nin insanlığa yaptığı katkılar şu şekildedir:

Harezmî, IX. yüzyılda yaşayan ve cebir alanında ilk defa eser yazan Müslüman Türk bilginidir. Harezmî 780 yılında Harezm’de doğmuştur. Daha sonra ilim öğrenmek amacıyla, kendi döneminin ilim merkezi olan Bağdat’a gitmiştir.

Abbasi Halifesi Me’mun, Bağdat’ta kurduğu kütüphanenin (Darülhikme) idaresini kendisine verince, matematik ve astronomi kaynaklarını uzun süre inceleme imkanı bulmuştur. Bağdat’taki bilimler akademisi Darülhikme’de görev alarak, matematik, astronomi ve coğrafya alanında değerli çalışmalar yapmıştır. İlk defa, birinci ve ikinci dereceden denklemleri analitik metotla; bir bilinmeyenli denklemleri de cebirsel ve geometrik metotlarla çözmenin kural ve yöntemlerini de Harezmî, tespit etmiştir. Matematikte ilk kez sıfır rakamını kullanan Harezmî, cebir bilimini metodik ve sistematik olarak ortaya koymuştur. Kendisinden önceki cebire ait konuları, yine ilk kez ‘cebir’ adı altında sistemleştirmiştir.

Yeryüzünün çapına ait hesaplarını Kitâbu Sûreti’l-Arz adlı kitabında topladı. Bu eserde, Nil Nehri’nin kaynağını açıklayan Harezmî, Batlamyus’un astronomik cetvellerini de düzeltmiştir. Matematik, astronomi ve coğrafya alanında çok sayıda eser yazmıştır.. Harezmî, 850 yılında Bağdat’ta vefat etmiştir.


DERS KİTABI CEVAPLARINA ULAŞMAK İÇİN TIKLAYIN!


BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAS

Yorumlar

  1. Anonim dedi ki:

    Iyiymis ya

  2. Poppy dedi ki:

    Thank you.😊

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.