Web Sitemize Hoşgeldiniz 24 Haziran 2019


Üniversite Taban Puanları ve Başarı Sıralamaları

Üniversite Taban Puanları ve Sıralamaları

Bu yazımızda üniversiteye hazırlık sırasında en çok merak edilen konulardan bir tanesine yani üniversite taban puanları ve sıralamalarına değineceğiz.

Üniversiteye hazırlık sürecinde en önemli unsurlardan bir tanesi de gideceğiniz bölümü önceden belirlemenizdir. Belirlediğiniz bu hedef çalışmalarınıza yön verir ve sizi motive eder. Bu sebeple her rehberlik öğretmeni çalışmaya başlamadan önce bir bölüm ve bir üniversite belirlemenizi tavsiye eder. Hedef belirlemenin önemine kısaca değinecek olursak: Hedefiniz doğrultusunda sözel, sayısal, eşit ağırlık veya yabancı dil puan türlerinden birine yönelmeniz gerekiyor. Her puan türünde derslerin ağırlıkları farklı olmaktadır. Bu farklılıklar sınav puanınızın belirlenmesinde birinci etkendir. Bu nedenle hedef belirlemek çalışmaktan önce gelir.

4 Yıllık Bölümlerin Taban Puanları

Hedefinizi belirledikten sonra gelen diğer önemli bir unsur ise ne kadar çalışacağınızdır. Hedefi ilk 10.000 girmek olan aday ile hedefi ile ilk 250.000 bine girmek olan adayların çalışma şekilleri de farklı olmaktadır. Bu nedenle hangi üniversiteye gideceğinizi de az çok belirlemeniz sizin lehinize olacaktır. Bu bilgiler doğrultusunda üniversitelerin taban puanları hakkında araştırma yaparken doğru kaynaklardan bilgi almak, güncel verilere erişmek önem arz etmektedir. Üniversite Taban Puanları konusunda en güncel bilgileri ÖSYM dağınık olarak paylaşsa da, bu bilgileri derleyen yardımcı siteler de bulunmaktadır. Yani istediğiniz bilgiye ulaşmanız imkansız değil.

2 Yıllık Bölümlerin Taban Puanları

Hedefiniz konusunda seçim yaparken dikkat etmeniz gereken son nokta ise üniversiteyi 2 yıllık mı yoksa 4 yıllık mı okuyacaksınız? Diğer bir deyimle; lisans mı yoksa önlisans mı okumak istiyorsunuz? Bu konuda seçim yaparken hedeflediğiniz bölümün iş olanaklarını iyi araştırmanız gerekiyor. Her ne kadar maddi anlamda seçici olsanız da, o mesleği bir ömür yapacağınızı göz önünde bulundurmanız gerekiyor. Yani o meslek sizin hayat tarzınızı ve yaşam biçiminizi belirleyecek. Bu konuda da araştırma yaparken 4 Yıllık Bölümlerin Taban Puanları ve 2 Yıllık Bölümlerin Taban Puanları şeklinde araştırma yapmanız gerekiyor. Araştırmalarınızı yaparken kendi durumunuzu göz önünde bulundurmanız, yani kendinize uçuk hedefler koymamanız daha iyi olacaktır. Bu sayede o belirlediğiniz hedefe ulaşmak daha kolay olur ve kafanızda imkansız görünmez.

Etiketler:

(2019-2020) DERS KİTABI CEVAPLARINA ULAŞMAK İÇİN TIKLAYIN!BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAS

Yorumlar

Henuz yorum yapilmamis.

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.