Hata! Javascript'inizi açınız
Web Sitemize Hoşgeldiniz 25 Ağustos 2019


Türk ve Müslümanların Kurduğu Zararlı Cemiyetler

Şimdiki Yazımızda Türk ve Müslümanların Kurduğu Zararlı Cemiyetler Konusundan Bahsedeceğiz

Kürt Teali Cemiyeti
1919 Mayıs’ında Seyyit Abdülkadir tarafından kuruldu. Wilson İlkeleri’ne dayanarak Doğu ve Güneydoğu Anadolu’da bir Kürt devleti kurmak istiyorlardı.

Hürriyet ve İtilaf Fırkası
1911’de İttihat ve Terakki Cemiyetine karşı kuruldu. Mondros Ateşkes Antlaşması’ndan sonra Anadolu’daki Millî Mücadele Hareketi’ne karşı muhalif bir tutum sergiledi.

Wilson İlkeleri Cemiyeti
Halide Edip Hanım gibi bazı aydınların üye olduğu bu cemiyet, Osmanlı Devleti’nin ABD mandası altına girerse kurtulabileceğini ve kalkınacağını savunuyordu. Sivas Kongresi’nde Mustafa Kemal tarafından ikna edilmişler ve Millî Mücadele’de yerlerini almışlardır.

İslam Teali Cemiyeti
İstanbul’daki bazı medrese hocaları tarafından kurulmuştur. Osmanlı Devleti’nin dinî esaslara bağlı kalınarak ve hilafetin güçlendirilerek kurtarılabileceğini savunuyor, Millî Mücadele’ye karşı çıkıyordu. Özellikle Konya ayaklanmasının çıkmasında etkili oldu.

Sulh ve Selameti Osmaniye Fırkası
Anadolu’da gelişen Milli Mücadele’ye karşı çıkarak ülkenin Padişah ve Halife’nin emirlerine uymakla kurtarılacağını savunuyordu.

İngiliz Muhipleri (Dostları) Cemiyeti
Bu cemiyet, Türk halkının uyanan millî bilincini yok etmeye çalışıyordu. Cemiyet üyeleri İngilizlerle dostluğun kuvvetlendirilmesi gerektiğini düşünüyorlardı.

(2019-2020) DERS KİTABI CEVAPLARINA ULAŞMAK İÇİN TIKLAYIN!BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAS

Yorumlar

Henuz yorum yapilmamis.

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.