Sitemizi Kullanabilmen İçin JavaScript'i Etkinleştir!
Türk Bilim İnsanlarımızdan Biri Hakkında Araştırma | Okul Aşkı
Web Sitemize Hoşgeldiniz 18 Mart 2019

Türk Bilim İnsanlarımızdan Biri Hakkında AraştırmaŞimdiki Yazımızda “Türk Bilim İnsanlarımızdan Biri Hakkında Araştırma” Konusundan Bahsedeceğiz

Cezeri Hakkında Bilgi

Cezeri, Mekanik mühendisliği konusunda çalışmalar yapan bir bilim insanıdır. Cezeri, günümüzde kullandığımız tabletlerin, bilgisayarların, robotların, motorların, saatlerin, kilitlerin ve daha nice aletin mucidir. Günümüzden 800 küsur yıl önce yaşamış bir Müslüman bilim adamı olan Cezeri, Cizreli’dir.

El Cezeri, su saatleri, otomatik kontrol düzenleri, fıskiyeler, kan toplama kapları, şifreli anahtarlar ve robotlar gibi, pratik ve estetik birçok düzeni tasarlayan ve bunların nasıl gerçekleştirileceğini anlatan Kitab-el Hiyal adlı kitabın yazarıdır. Eserde yer alan bütün şekilleri kendisi çizmiş ve renklendirmiştir. 20. asrın başından itibaren batı dünyasında büyük ilgiyle karşılanan bu eser, 1974 senesinde Al Jazaris Book of Knowledge of Ingenious Mechanical Devices adıyla Donald R. Rill tarafından İngilizceye çevrildi. Kitabın tercümesine bir önsöz yazan meşhur bilim tarihçisi Prof. White Jr. ise önsözde, birçok keşfin Leonardo da Vinci ve diğerlerinden çok önce Cezeri tarafından yapıldığını belirtmektedir.


DERS KİTABI CEVAPLARINA ULAŞMAK İÇİN TIKLAYIN!


BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAS

Yorumlar

Henuz yorum yapilmamis.

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Copy Protected by Chetan's WP-Copyprotect.