Hata! Javascript'inizi açınız
Web Sitemize Hoşgeldiniz 24 Ağustos 2019


Teknolojinin Yanlış Kullanımının İnsanlara ve Doğaya Verdiği Zararları Anlatan bir Haber Bulunuz.

Şimdiki Yazımızda “Teknolojinin Yanlış Kullanımının İnsanlara ve Doğaya Verdiği Zararları Anlatan bir Haber Bulunuz.” Konusundan Bahsedeceğiz

Teknolojinin Zararları Maddeler Halinde

• Trafiğe her yıl çok fazla araç çıkmakta. Bu araçların yaydıkları egzoz dumanları ozon tabakasının incelmesine neden oluyor.
• Ormanlardaki ağaçlar; kağıt üretmek için, toprak genişletmek amacıyla denetimsizce ve düzensiz bir şekilde kesiliyorlar. Ağaçların gündüz vaktinde oksijenli solun yaparak havaya oksijenli hava yapması kısıtlanıyor.
• Fabrika bacasından çıkan zehirli gazlar atmosferi çok fazla kirletmekte ve bu gazlar oksijen oranını azaltmakta. Havanın kirli olması sonucunda asit yağmuru olarak bu hava toprağa iniyor ve toprağı da etkileyebiliyor.
• Fabrikalardan atılan arsenik, siyanur ve fenol gibi toksitler sulara karışıyor.
• Tankerler veya borularla taşınan petrolün suya karışması.
• İnorganik tuzlar, ziraat ilaçları ve yapay organik kimyasalların suya karışması.
• Radyoaktivitenin etkisi; nükleer enerji santralleri, çeşitli nükleer denemeler, tıbbi içerikli üretimler ve çeşitli endüstri tipi üretimleri, radyoaktif maddeye sahip hayvansal ürünler (et, balık, süt, vb.) ve bitkiler, bu zararlı maddeyi besin zinciri ile insanlara ve diğer canlılara taşır. Böylece bağışıklık mekanizmasını felce uğratmak ve kansere neden olmak gibi sorunlara yol açar.

Örnek Haber Metni

Her geçen gün adeta ışık hızıyla gelişen ve günlük yaşamı kolaylaştıran teknolojik ürünlerin atıklarının çevreye verdiği zararlar, insanlığı o teknolojinin üretim maliyetlerini de aşan bedel ödemeye maruz bırakabiliyor. Bu bağlamda bilim dünyasının, en az yeni teknolojilerin üretilmesi yönünde sarf ettiği çaba kadar, atıklarının faydasından çok zararına yol açmaması için de projeler üretmesi gerekiyor.

Kütahya Dumlupınar Üniversitesi (DPÜ) Mekatronik Kulübü Akademik Danışmanı Yrd. Doç. Dr. Abdullah Keçeciler tarafından organize edilerek uygulamaya geçilen e-atık projesi, bu anlamda örnek olabilecek bir çalışma. Üniversite bünyesinde yaygınlaştırılan projenin amacı, teknolojik ürünlerin atıklarının çevreye vereceği zararı en aza indirmek.

Atılan bir teknolojik ürünün çevreye vereceği zararın minimum düzeyde olması için yapılan çalışmaların, bazı durumlarda o malzemenin üretim maliyetinden daha fazla harcama gerektirebildiğini kaydeden Keçeciler, pillerin de bilinçsiz kullanılması ve atıklarının gerektiği şekilde kontrol edilememesi durumunda çevreye oldukça önemli zarar verdiğini vurguladı.

Keçeciler, her geçen gün tüketimi hızla artan pillerin, atık haline gelince içerdikleri kurşun, cıva, kadmiyum ve berilyum gibi zararlı maddeler yüzünden tehlikeli özellikler taşıdığını, bilhassa su ve toprak kirlenmesine yol açtığına işaret ediyor.

Atık pillerin toplanması, depolanması ve yeniden değerlendirilmesi konusunda DPÜ Mekatronik Kulübü’nün güzel bir çalışma başlattığını dile getiren Keçeciler; “Oldukça yaygın kullanılan piller hakkında uygulamadığımız bazı özelliklere dikkat çekerek, geri dönüşüm projesini başlattık. Rektörlüğümüzden alınan izinle, kulübümüz tarafından temin edilen, üniversitemizin kantin ve dershanelerinin salon aralıklarına birer pil toplama kutuları yerleştirdik. Kutulara şarj edilemeyen her türlü pillerin atılması için çeşitli ilan ve görsel bilgilendirmeler yapıldı. Kulübümüz yetkili üyeleri tarafından kutular takip edilerek, belirli periyotlarla kutulardan alınan piller toplama merkezlerine ulaştırılacak” şeklinde konuştu.

(2019-2020) DERS KİTABI CEVAPLARINA ULAŞMAK İÇİN TIKLAYIN!BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAS

Yorumlar

 1. Bertan dedi ki:

  Aynen çok uzun ama çok güzelde

 2. Büşra dedi ki:

  Teşekkürle

 3. Büşra dedi ki:

  Evet çok uzun

 4. Biçici dedi ki:

  Hiç beğenmedim çok uzun ellerim kırıldı benim ihtiyacım olduğu için yazdım yoksa yazmazdım

 5. İsmimi vermek istemiyorum dedi ki:

  çok kötü malesef beyenemedim😞👏

 6. Anonim dedi ki:

  Cok teşekkür ederim inşallah 100alırım

 7. Perihan dedi ki:

  Çok teşekkürler işime çok yaradı ödevime yardımcı oldunuz

 8. CAPTAIN_TURK5555 dedi ki:

  BUNA METİN DEĞİL ROMAN DENİR

 9. ırem dedi ki:

  aaa fatma sendemı burdan bakıyorsun

 10. fatma dedi ki:

  ben bayıldım ama uzun ogretmenım uzun yazıları sevmez ama ben yazcam ısallah + alaırım

 11. Ecrin dedi ki:

  Teşekkür ederim dersime ćok yaradı ve +aldım

  1. Leylanur sevimli😊😇😁😁 dedi ki:

   Cok teşekkür ederim inşallah +venotuma100alırım

 12. FATMA dedi ki:

  MERHABA NASILSIN

 13. Asude dedi ki:

  çevre kirliliği çok kötü bir olay😁🎑🎃

 14. şevval dedi ki:

  dünya kadar uzun

 15. şevval dedi ki:

  çok uzun

  1. Bbalsnlaldnd dedi ki:

   What

 16. erkan dedi ki:

  güzel ama metni uzun

 17. Erdoğan dedi ki:

  Hiç güzel bir şey değil

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.