Hata! Javascript'inizi açınız
Web Sitemize Hoşgeldiniz 25 Ağustos 2019


Tarihte Birçok Uygarlığın Anadolu’ya Yerleşmesinin Sebepleri İle İlgili Araştırma Sonuçlarınızı Arkadaşlarınızla Paylaşınız.

Şimdiki Yazımızda “Tarihte Birçok Uygarlığın Anadolu’ya Yerleşmesinin Sebepleri İle İlgili Araştırma Sonuçlarınızı Arkadaşlarınızla Paylaşınız.” Konusundan Bahsedeceğiz

Tarih boyunca Anadolu’ya birçok uygarlık yerleşmiştir. Bu uygarlıkların yerleşmesinin nedenlerini şöyle sıralayabiliriz:

1. Olumlu iklim şartları, Anadolu orta kuşakta olması sebebiyle iklimi insanın yaşamasına, tarım ürünlerini yetiştirmesine ve hayvanlarına bakmasına müsaittir.

2. Anadolu verimli topraklardan oluşmaktadır. Kuzeyin bozkırlarına, güneyin çöllerine göre çok iyi durumda olan Anadolu toprakları sık sık istilalara uğramıştır.

3. Anadolu toprakları bol su su kaynaklarına ve akarsulara sahiptir. Yaşamsal öneme sahiptir su insanların kendilerine, hayvanlarına, yetiştirdiği tarım ürünlerine her zaman suya ihtiyacı vardır.

4. Üç Tarafı denizlerle çevrili olması Anadoluyu cazip hale getirmiştir.

5. Asya, Avrupa ve Afrika arasında olması, karadan ve denizden kolayca bağlantı kurulabilmesi,

6. Göç ve istila ile gelen kavimler, kendi medeniyetlerini getirmiş, yerleşik medeniyetten de etkilenerek yeni uygarlıklar kurmuştur.

7. Mısır, Ege ve Yunan medeniyetlerine yakın olması bu medeniyetlerin etkisi altında kalmıştır.

8. Verimli topraklar ve uygun iklim şartları Anadoluyu yaban hayvan ve yaban tarımsal ürünler bakımından çok zengin yapmıştır. Avcılık ve toplayıcılık yapan ilk insanların uğrak merkezi olmuştur.

Tüm bu sebeplerden Anadoluda pek çok uygarlık kurulmuş, Anadolu sık sık istilaya uğramış, göç almış, değişik medeniyetlerin beşiği olmuştur. Uygarlığın gelişimine büyük katkısı olmuştur.

(2019-2020) DERS KİTABI CEVAPLARINA ULAŞMAK İÇİN TIKLAYIN!BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAS

Yorumlar

Henuz yorum yapilmamis.

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.