Hata! Javascript'inizi açınız
Web Sitemize Hoşgeldiniz 17 Eylül 2019

Tarihçiler V-XV. Yüzyıl Avrupa’sını Tanımlamak İçin “Orta Çağ Karanlığı” Tabirini Kullanmışlardır. Bunun Nedeni Sizce Ne Olabilir?

Şimdiki Yazımızda “Tarihçiler V-XV. Yüzyıl Avrupa’sını Tanımlamak İçin “Orta Çağ Karanlığı” Tabirini Kullanmışlardır. Bunun Nedeni Sizce Ne Olabilir?” Konusundan Bahsedeceğiz

Tarihçiler V-XV. yüzyıl Avrupa’sını tanımlamak için “Orta Çağ Karanlığı” tabirini kullanmışlardır. Bunun nedenini şöyle açıklayabiliriz;

Ortaçağ Avrupası’nda halk arasında eşitlik yoktu. Toplumlar soylular, rahipler, burjuvalar ve köylüler olmak üzere sınıflara ayrılmıştı. Senyörler, kendilerine ait topraklarda mutlak haklara sahipti. Her senyörün mâlikanesî, siyasî ve ekonomik hakları, ayrı silahlı gücü, kendi bölgesinde geçerli kuralları vardı. Başka bir deyişle her senyör kendi başına bir devlet gibiydi.

Ortaçağ boyunca papalar Avrupanm siyasî hayatına egemen oldular. Kendilerini hükümdarların üstünde gören papalar, emirlerine itirazsız uyulmasını isterlerdi. Emirlerine uymayanlara “aforoz” ve “enterdi” denilen cezalar verirlerdi. Tüm bu nedenlerden dolayı tarihçiler bu tabiri kullanmışlardır.

 

 

BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAS

Yorumlar

  1. raybox87 dedi ki:

    SAOLUN

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

error: YASAK!