Hata! Javascript'inizi açınız
Web Sitemize Hoşgeldiniz 23 Eylül 2019

Soyadı kanunu olmasaydı toplumda hangi sorunlar yaşanırdı

Soyadı kanunu olmasaydı neler olurdu kısaca

Toplumda aynı isim ve unvanda bir çok insan olurdu ve bunları birbirinden ayırt etmek imkansız olurdu. Askerlik, vergi, miras, tapu ve eğitim gibi alanlarda karışıklıklar yaşanırdı.


 


BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAS

Yorumlar

 1. HAZAL dedi ki:

  Soyadı Kanunu Hakkında Bilgi

  Soyadı Devrimi, Mustafa Kemal Atatürk’ün gerçekleştirdiği kültür dev­riminin bir parçasını oluşturan yasal tutum (26 Haziran 1934). Türk yurt­taşlarının belli bir soyadı taşıması ve aile adının devletin nüfus kütüklerinde temel öğe sayılması kararıdır.

  Soyadımız Olmasaydı Neler Olurdu

  Tarihimiz­de soyadı tekilliğini belirten lakap ve nitelikler yok değilse de, bütün bu ya­kıştırmalar sözde kalır, çoğunlukla ya­zı diline, devlet arşivlerine yansımaz­dı.

  Örneğin bazı ansiklopediler, takma adları ne olursa olsun bütün Ahmet Paşa’ları, Mehmet Paşaları ve a ve m harflerinde verir. Lâkapları geçerli sa­yılmaz. Bir ailenin bütün bireylerini (ve oraya katılan kadınları) aynı adın içinde anmak, hem uygar bir davranış, hem devlet kayıtları için vazgeçilmez bir koşul sayılmıştır.

  Atatürk Soyadı

  Türk ulusunun kurtarıcısı, yeni devletin kurucusu, bü­tün bu devrimlerin ilk yaratıcısı olan Mustafa Kemal Paşa’ya (Saffet Arıkan’ın önerisi biraz değiştirilerek) TBMM tarafından Atatürk soyadı (24 Kasım 1934) sunuldu. Bu tutumu sür­düren Mustafa Kemal de, ülkü ve sa­vaş arkadaşlarının bazılarına (kazan­dıkları savaş zaferlerinin, özel mizaç­larının başlıca niteliklerinin, umut ve dileklerini yansıtan onurlandırma is­teklerinin birer yansıması olarak) yeni soyadları verdi: Fevzi Çakmak, İsmet İnönü, Fahri Korutürk gibi.

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

error: YASAK!