Web Sitemize Hoşgeldiniz 26 Haziran 2019


Seçimin Günlüğü Metninin Özeti 5. Sınıf Türkçe

5. Sınıf Türkçe Cem Yayınları Serbest Okuma Metni Özeti

SEÇİMİN GÜRÜLTÜSÜ

Bayraklara bakılırsa sanki bayram gelmiş gibi. Ağaçların arasına gerilmiş ya da arabalardan çıkartılmış birçok bayrak var çevrede. Ama ben bu kadar bayrağın asıldığı hiçbir bayram görmedim.

Babamdan anlatmasını istedim, ne oluyor diye. Babam da her zamanki soğukkanlılığıyla “Seçim var, belediye başkanlığı ve muhtarlık için.” dedi. Şehrin büyük meydanlarında parti liderleri gelip konuşuyorlar. Geçen hafta bir adayı okuldan dönerken dinledim. Parklar, bahçeler yapacağını, otobüslerin sayını arttıracağını söylüyordu. Konuşması sık sık kalabalığın alkışlarıyla kesiliyordu. Televizyonda açık oturumlar, özel programlar, röportajlar, meydanlarda toplantılar, konvoylar… Annem, babam ve ben Beşiktaş’tan Boğaz vapuruna bindik. Anadoluhisarı’na gittik. Mevsimin ilk sıcak günüydü. Yatım, başımı toprağa koydum. Uyumuşum. Uyandığımda yüzümde bir karınca dolaşıyor, babam gölgede gazete okuyor, annem de örgü örüyordu. Annem uyandığımı görünce bana hemen bir bardak sıcak çay verdi. Gitmeye yakın, şöyle tepeden aşağı baktık. Hala arka arkaya sıralanmış arabalar oy toplamak için şehri dolaşıyorlardı.
Yorulmuştum ama bu pazar gününü çok iyi değerlendirmiştik. Seçimlerin niye bu kadar önemli oldu€unu ise yarın okulda öğretmenime sormaya karar verdim.

(2019-2020) DERS KİTABI CEVAPLARINA ULAŞMAK İÇİN TIKLAYIN!BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAS

Yorumlar

Henuz yorum yapilmamis.

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.