Hata! Javascript'inizi açınız
Web Sitemize Hoşgeldiniz 16 Eylül 2019

“Sakız Sardunya” Kitap Özeti Kısaca

Şimdiki Yazımızda “Sakız Sardunya” Kitap Özeti Kısaca” Konusundan Bahsedeceğiz

Yazarın 2014 yılında yayımlanan ilk çocuk kitabıdır. Kitap, Zafer Okur’un eğlenceli çizimleriyle dikkat çekmektedir.

İsminden memnun olmayan küçük bir kızın bir kütüphanede bulduğu sihirli küreyle son derece heyecanlı bir maceraya dahil olmasını anlatır. Sakız Sardunya, kitap sevgisi temasını işler ve küçük okurlara kitap okuma alışkanlığı kazandırmada etkili bir eserdir.

Kitap, kısa zamanda eğitim kurumlarının okuma listelerine dahil olmuştur.

Sakız Sardunya isimli eserin özeti şu şekildedir:

Sakız Sardunya, bilgili, terbiyeli, dürüst ve çalışkan bir kız olarak meraklı tavırlarıyla dikkat çekmektedir. Sakız Sardunya isminden muzdarip olarak hayatına devam etmektedir. Çünkü okulda sınıf arkadaşları sürekli olarak ismiyle dalga geçmektedir. Bu durum onu çok rahatsız ettiği için annesine şikayetlenir.

Annesi, kızının isminin bir çiçek ismi olduğunu söyler. Çiçekleri herkes sever diyerek şikayetlerin önünü kesmek ister Yetişkinlerin hayatı ve tavırları üzerine soru işaretleri ile kafası dolu olan Sakız Sardunya büyüklerin bu çıkışlarına da anlam veremez.

Sakız Sardunya her zaman hayvan beslemek istemiştir. Hayvanlara ve çevreye olan sevgisi kitap okudukça daha da artmaktadır. Bu nedenle ailesinden hayvan sahiplenmelerini ister. Annesi şehir hayatını buna uygun olmadığını söyleyerek yine kızından farklı düşünmektedir. Babası ise kızının üzülmesine ve yalvarmalarına dayanamadığı için kızına iki tane su kaplumbağası alır.

Su kaplumbağalarının isimleri Gece ve Gündüz olur. Sakız Sardunya onlarla vakit geçirmekten çok hoşlanır. Çevreye olan ilgisi ve büyüklerin çevreye olan duyarsızlığı birleşince çevreyle ilgili de bir şeyler yapmak ister. Ama dalga geçileceği endişesi ve kaygısıyla bundan vazgeçer.

Sakız Sardunya sürekli okuduğu için yanından asla ayırmadığı bir de atlası vardır. Zaman zaman bu atlasa bakarak büyüyünce gideceği ya da gitmeyi hayal ettiği ülkelerin coğrafi konumlarına bakarak hayaller kurar. Bu nedenle farklı dünyalar görmeye çok meraklı bir kız olarak da sürekli araştırma yapmaktadır.

Bir gün okul kütüphanesinde yeni bir kitabı okumak için alırken bir de farklı bir küre görür. Gözüne çok farklı fantastik görünen bu küre hemen dikkatini çeker. Alıp eve getirmek durumunda kalır. Bir türlü merakını yenemez. Anneannesinin evinde küreyle oynamaya başlar.

Kürede sekiz farklı kıta bulunması gizem dolu bir şey olduğu düşüncesini pekiştirir. Kürenin bir “EFHİMA” olduğunu sonradan anlar. Bu Efsaneler, Hikayeler, Masallar Ülkesi’ne giden bir küredir. Sakız Sardunya gitmek istediği yerlere yelken açmak için bu küreyle uzun müddet vakit geçirmeye ve hayaller kurmaya da devam eder.

 

 

BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAS

Yorumlar

Henuz yorum yapilmamis.

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

error: YASAK!