Hata! Javascript'inizi açınız
Web Sitemize Hoşgeldiniz 26 Ağustos 2019


Rec’i Vakası Hadisesi Nedir? Hakkında Kısa Bilgi

Şimdiki Yazımızda Rec’i Vakası Nedir? Hakkında Kısa Bilgi Konusundan Bahsedeceğiz

Hicretin 4. senesinde gerçekleşen bu olay Müslümanları derinden üzmüştür. Olay şu şekilde gerçekleşmiştir;

Bedir savaşında bazı yakınları ölen müşrikler, Müslümanlardan bunların intikamını almak istediler. Bu maksatla bir heyet Medine’ye giderek Resulullahın huzuruna çıkıp kendilerine İslam dinini öğretecek öğretmenler istediler. Sevgili

Peygamberimiz (s.a.v) başlarında, Âsım b. Sâbit’in (r.a) bulunduğu on kişiyi onlara gönderdi. Ancak sahabiler, Recî denilen mevkiye ulaştıklarında yaklaşık 100 kişiden oluşan bir çetenin saldırısına uğradılar. Bu insanlık dışı saldırıda sekiz sahabe şehit edildi. Hubeyb b. Adiyy (r.a) ve Zeyd b. Desinne (r.a) adlarındaki iki sahabi ise, Mekke’ye götürülüp Bedir’de öldürülen yakınlarının intikamını almak isteyen Mekkelilere satıldı. Hubeyb ile Zeyd kendilerine yapılan baskılara rağmen İslam dininden dönmeyi reddettiler ve bir süre Mekke’de hapsedildikten sonra harem sınırları dışındaki Ten‘îm mevkiine götürülüp şehid edildiler.

Zeyd b. Desinne’ye (r.a) “Şimdi senin yerine Peygamberinin olmasını ve senin de evinde rahat oturmanı istemez misin?” diye sorulduğunda “Ben Muhammed’in (a.s) değil benim yerimde olmasını, O’nun Medine’de yürürken ayağına bir tek dikenin batmasına bile asla razı olmam “ diye cevap verdi. Hubeyb b. Adiyy’e (r.a) şehit edilmeden önce son arzusu sorulduğunda korkusuz sahabi Hubeyb (r.a) iki rekat namaz kılmak istedi. Hubeyb b. Adiyy (r.a) dininden dönmediği gibi tüm ihlasıyla namazını kıldıktan sonra şehit edildi. Bu acı olay, Recî Hadisesi olarak tarihe geçti.

(2019-2020) DERS KİTABI CEVAPLARINA ULAŞMAK İÇİN TIKLAYIN!BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAS

Yorumlar

Henuz yorum yapilmamis.

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.