Hata! Javascript'inizi açınız
Web Sitemize Hoşgeldiniz 25 Ağustos 2019


Püf Noktası Deyiminin Hikayesi Nedir

Şimdiki Yazımızda Püf Noktası Deyiminin Hikayesinden Bahsedeceğiz

Testi ve çanak çömlek imal eden bir dükkanda çalışan bir çırak varmış. Bu çırak sürekli kalfa olup kendi dükkanını başına geçmeyi hayal ediyormuş. Bu durumu da her defasında ustasına söylüyormuş. Buna karşılık usta kalfaya, daha öğrenmen gereken püf noktalar var diyerek biraz sabırlı olmasını söylüyormuş. Ancak, kalfa bu durumdan sıkılmış ve kendine dükkan açmaya karar vermiş. Ancak dükkanda ter giden bir şeyler varmış. Çünkü, dükkanda yapmış olduğu testiler, çanaklar ve diğer eserler orta yerinden çatlıyormuş. Bunun üzerine kalfa, ustasının yanına giderek ve başına gelenleri anlatmış.

Usta, “Ben sana demedim mi evladım,sen bu işin püf noktasını henüz öğrenmedin. Haydi geç bakalım tezgâhın başına da bir testi çıkar. Ben de sana püf noktasını göstereyim” demiş.

Eski çırak merdaneyi döndürüp çamura şekil vermeye başladığında usta önünde dönen çanağa arada sırada “PÜF!” diye üfleyerek zamanla testiyi çatlatacak olan bazı küçük hava kabarcıklarını patlatmış. İşte bu yüzden bütün işlerin incelik gereken kısımlarına püf noktası denmiş.

(2019-2020) DERS KİTABI CEVAPLARINA ULAŞMAK İÇİN TIKLAYIN!BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAS

Yorumlar

Henuz yorum yapilmamis.

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.