Hata! Javascript'inizi açınız
Web Sitemize Hoşgeldiniz 26 Ağustos 2019


Peygamberimizin Hz. Hatice (r.a) ile Evliliği ve Çocukları Hakkında Kısa Bilgi

Şimdiki Yazımızda Peygamberimizin Hz. Hatice (r.a) ile Evliliği ve Çocukları Hakkında Kısa Bilgi Konusundan Bahsedeceğiz

Hz. Hatice Peygamberimizin ilk eşidir. Efendimiz 25 yaşındayken Hz. Hatice ile evlenmiştir.

Hatice binti Hüveylid zeki, şerefli ve asaletli bir hanımefendiydi. Kureyş’in ileri gelenlerinden birçok kişi onunla evlenmek istemiş fakat o bu teklifleri kabul etmemişti.

Sevgili Peygamberimizi (s.a.v) yaptığı ticaretler vesilesiyle yakından tanıma fırsatı bulmuştu. Bu büyük insanın yüksek faziletini, yüce ahlakını ve güvenirliliğini gören Hz. Hatice (r.a), ona (s.a.v) evlenme teklif etti. Allah Resulü (s.a.v) amcası ile istişare ettikten sonra bu teklifi kabul etti. Nikâh akdi, misafirlerin katılımıyla Hz. Hatice’nin (r.a) evinde yapıldı. Habib-i Ekrem (s.a.v) ile Hz. Hatice (r.a) arasında çok uyumlu ve huzurlu bir evlilik vardı. Sadakatli bir eş olan Hz. Hatice (r.a), vefat edene kadar her konuda Allah Resulüne (s.a.v) destek oldu; zor zamanlarında daima yanında durdu. Bu evlilik, mutlu bir aile kurma konusunda asırlar boyu bütün ümmetine örnek oldu.

Sevgili Peygamberimizin (s.a.v) bu evliliğinden; Kasım, Abdullah, Zeyneb, Rukiye, Ümmü Gülsüm ve Fatıma (r.anhüm) isimlerini taşıyan altı çocukları oldu. Peygamberimizin (s.a.v) erkek çocukları henüz küçük yaştayken vefat etti. Kız çocuklarının hepsi yanında büyüdü ve onları kendi eliyle gelin etti. Hz. Fatıma’dan (r.a) başka bütün evlatları, Allah Resulü’nden (s.a.v) önce vefat etti. Hz. Ali (r.a) ile evlenen Hz. Fatıma (r.a) ise Resulü Ekrem’in (s.a.v) ahireti irtihalinden altı ay sonra vefat etti.

(2019-2020) DERS KİTABI CEVAPLARINA ULAŞMAK İÇİN TIKLAYIN!BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAS

Yorumlar

Henuz yorum yapilmamis.

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.