Hata! Javascript'inizi açınız
Web Sitemize Hoşgeldiniz 24 Ağustos 2019


Peygamberimizin Hılfu’l-Fudul’a Katılması Hakkında Bilgi

Şimdiki Yazımızda Peygamberimizin Hılfu’l-Fudul’a Katılması Hakkında Bilgi Konusundan Bahsedeceğiz

Hılfu’l-Fudul, Peygamberimizin yirmili yaşlarda katıldığı bir topluluktur.

Resul-i Ekrem (s.a.v) yirmi yaşlarındaydı. Mekke halkı, kabileler arası savaşlardan çok zarar görmüştü. Aileler perişan bir durumdaydı. Güven ortamı tamamen kaybolmuştu. Mekke dışından ticaret veya ziyaret için Kâbe’ye gelen insanlar
da türlü haksızlıklara maruz kalıyorlardı. Kimi insanların kızları zorla alıkonuluyor, kimi insanların ise malları sebepsiz gasp ediliyordu.

Bir defasında Mekkeli As bin Vâil, Yemen’den gelen bir tüccarın mallarına el koymuştu. Bu insanlık dışı muamelelere maruz kalan mazlumların haklarını aramak için başvuracakları bir merci de yoktu. Bunun üzerine, Mekke’nin ileri gelen ailelerinden sağduyulu olanları bir araya geldiler. Toplanan bu insanlar; “zulme uğrayanların haklarını zalimlerden alıncaya kadar mücadele edeceklerine, Mekke halkından ve Mekke’ye dışarıdan gelen kimselerden haksızlığa uğrayanların yanında yer alacaklarına ve zalimlerden hak larını alıncaya kadar mazlumları destekleyeceklerine”16 dair anlaştılar ve and içtiler. Oluşan bu ittifaka, Hılfu’l-Fudul (Erdemliler Topluluğu) ismi verildi.

(2019-2020) DERS KİTABI CEVAPLARINA ULAŞMAK İÇİN TIKLAYIN!BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAS

Yorumlar

Henuz yorum yapilmamis.

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.