Hata! Javascript'inizi açınız
Web Sitemize Hoşgeldiniz 24 Ağustos 2019


Peygamber Efendimizin Süt Anneye Verilmesi Hakkında Bilgi

Şimdiki Yazımızda Peygamber Efendimizin Süt Anneye Verilmesi Hakkında Bilgi Konusundan Bahsedeceğiz

Peygamber Efendimiz 571 yılında Mekke’de doğmuş ve doğduktan sonra da süt anneye verilmiştir. Çünkü, Mekkeliler âdet olduğu üzere yeni doğan çocuklarını sütannelere verirlerdi.

Allah Resulü (s.a.v) de bu âdete göre Benî Sa’d b. Bekr’e mensup olan ve yayladan gelen sütannesi Halime’ye verildi. Burada sevgili Peygamber Efendimiz (s.a.v) fasih Arapça konuşmayı öğrendi. Sonraki yıllarda Hz. Ebubekir (r.a), “Ya Resulullah! Senden daha fasih konuşanını görmedim.” dediğinde Hz. Peygamber (s.a.v) şöyle cevap verdi: “Ben Kureyş’tenim. Benî Sa’d yaylasında emzirildim.”

Hz. Muhammed (s.a.v) yetim olduğu için Mekke’ye gelen diğer sütanneler tarafından istenmedi. Oysa böyle bir çocuğa sütanne olmak elbette herkese nasip olacak bir durum değildi. Yumuşak ve iyi huylu biri olan Halime, onu almayı kabul etti. Böylece bu mukaddes misafir ile Halime’nin evi bereketlendi. Bu fakir aileye bolluk, âlemlere rahmet olarak gönderilen Hz. Peygamber (s.a.v) ile geldi. Halime’nin önceden kendi çocuğuna bile yetmeyen sütü arttı.

Sevgili Peygamberimiz (s.a.v) iki sene sonra sütten kesildi. Diğer çocuklardan farklıydı. Onlara göre hayli büyüyüp dayanıklı bir çocuk olmuştu ve Mekke’ye annesine götürüldü. Ancak Mekke’de baş gösteren veba hastalığından dolayı tekrar Halime’ye verildi. Halime, büyük bir şefkat ve muhabbetle dört yıl kadar Peygamber Efendimize (s.a.v) baktı. Sonra yine Mekke’deki annesine teslim etti.

(2019-2020) DERS KİTABI CEVAPLARINA ULAŞMAK İÇİN TIKLAYIN!BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAS

Yorumlar

Henuz yorum yapilmamis.

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.