Hata! Javascript'inizi açınız
Web Sitemize Hoşgeldiniz 16 Eylül 2019

Orta Çağ’da Coğrafya

Şimdiki Yazımızda “Orta Çağ’da Coğrafya” Konusundan Bahsedeceğiz

Orta Çağ’da Batı dünyası Hristiyan din adamlarının özgür düşünceyi kısıtlayıcı ve baskıcı tutumlarıyla, Haçlı  Seferlerinin bilim kurumlarına ve kütüphanelere verdiği zararlarla bilimsel alanda gerilemeye başlamıştır. Aynı dönemde Türk-İslam ülkelerinde büyük bir aydınlanma çağı başlamış, bilimsel alanda önemli gelişmeler kaydedilmiştir. İslamın etkisiyle namaz vakitleri, oruç süresi ve hac yollarının belirlenmesi gibi ihtiyaçların ortaya çıkması Müslüman bilim insanlarının coğrafyaya ilgisini artırmıştır. İpek Yolu ve Baharat Yolu sayesinde ülkeler arasında gelişen siyasi, ticari ve kültürel ilişkiler, büyük göç hareketleri; coğrafya biliminin gelişmesinde çok önemli rol oynamıştır.

Orta Çağ’da Türk ve Müslüman bilim insanları yazdıkları eserlerle coğrafya biliminin gelişmesine büyük katkı yapmıştır. El-Harizmi, Dünya’nın şekli hakkında kitap anlamına gelen Kitap Suret el Arz’ı yazmıştır. El-Biruni; Dünya’nın boyutları, yarı çapı, çevresi ve eksen eğikliği hakkında bilgi veren Kanun el Maksudi’yi yazmıştır. Özellikle Biruni’nin yazdığı eserler kendisinden sonra gelen bilim insanlarına yol gösterici olmuştur. Muhammet İdrisi’nin Kitabu Roger adlı eseri bu çağda coğrafya alanında yazılmış bir diğer önemli eserdir. İdrisi,
dairesel bir dünya haritası çizmiş ve eserinde iklim tiplerini anlatmıştır. Fas’ın Tanca şehrinde doğan İbn Batuta, İslam dünyasının büyük kısmını ve Hindistan’ı gezmiş, 29 yıl süren seyahatleri boyunca edindiği bilgileri yazdığı seyahatnamesinde toplamıştır. Tunus’ta doğmuş olan İbn Haldun’un Mukaddime isimli eserindeki fikirlerinin etkileri günümüz bilim dünyasında da hala sürmektedir.


Kaynak: 9. sınıf Coğrafya Ders Kitabı-Sayfa 27

 

 

BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAS

Yorumlar

Henuz yorum yapilmamis.

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

error: YASAK!