Hata! Javascript'inizi açınız
Web Sitemize Hoşgeldiniz 18 Eylül 2019

Örnek Aldığınız Bir Kişinin (Sporcu, Sanatçı, Yazar, Bilim İnsanı, Gazeteci…) Hayatını Araştırınız

Şimdiki Yazımızda “Örnek Aldığınız Bir Kişinin (Sporcu, Sanatçı, Yazar, Bilim İnsanı, Gazeteci…) Hayatını Araştırınız” Konusundan Bahsedeceğiz

Kendime bilim insanı olan “Aziz Sancar’ı” örnek alıyorum. Çünkü o, Mardin’de doğmuş ve keşfiyle “Nobel Ödülü” almıştır. Aziz Sancar’ın hayatı şu şekildedir;

Aziz Sancar 8 Eylül 1946 da Mardin-Savur’da dünyaya gelmiştir. Annesinin adı, Meryem Sancar; babasının adı ise Abdülgani Sancar’dır. Toplam sekiz kardeş olan Sancar, ilk eğitimini Mardin’de tamamdı. 1963 yılında girdiği İstanbul Tıp Fakültesini 1971 yılında bitirdi ve eğitim için Amerika’ya gitti. Amerika’dan dönünce Savur’da iki yıl doktorluk yaptı. Sonrasında Dallas’a giderek Teksas Üniversitesinde Moleküler Biyoloji dalında doktora yaptı.

Yale Üniversitesi’nde DNA onarımı dalında doçentlik tezini tamamladı. DNA onarımı, hücre dizilimi, kanser tedavisi ve biyolojik saat üzerinde çalışmalarına devam etti. 1997 yılından bugüne Amerika Birleşik Devletleri North Carolina-Chapel Hill’de North Carolina Üniversitesi Biyokimya ve Biyofizik Bölümü’nde görev yapan Prof. Sancar, gerçekleştirmiş olduğu 300’e yakın bilimsel makale ve bu makalelere yapılan 12 binden fazla atıfla, bilimsel araştırmada eşine az rastlanır bir başarıya imza attı.

Aziz Sancar, DNA onarımını keşfederek 2015 yılında Nobel Kimya Ödülünü almış ve ülkemizi gururlandırmıştır. Ünlü bilim insanı şuan normal hayatını sürdükmekte ve bir yandan da çalışmalarını sürdürmektedir.

 

 

BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAS

Yorumlar

  1. maruni dedi ki:

    çok teşekur ederim

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

error: YASAK!