Web Sitemize Hoşgeldiniz 20 Mart 2019

ÖLÜMDEN KAÇIŞŞimdiki Yazımızda ÖLÜMDEN KAÇIŞ Konusundan Bahsedeceğiz

Ölüm, Allah’ın emridir. Ölüm’den kaçış yoktur. Rabbimiz ayet-i Kerime’de “Her canlı ölümü tadacaktır” buyurarak bu gerçeğe işaret etmiştir. Bu gerçeğe en güzel örnek aşağıdaki hikayede yer almaktadır;

Hazret-i Süleyman, bir gün Kudüs’te Mescid-i Aksa’da arkadaşları ile oturup sohbet ederken, içeriye bir adam girer. Hz. Süleyman’a yaklaşıp ona gizlice bir şeyler söyler ve ayrılırken oturanları göz ucuyla süzer. Meclistekilerden birini görünce hayretle ve şaşkınlıkla bir süre adamı süzer sonra çıkıp gider. Şaşıran adam, Hazret-i Süleyman’a sorar:
– Bu adam kimdi?
Hz. Süleyman cevap verir:
– Azrail’di. İnsan suretine girmiş olarak ziyarete gelmiş.
Bu cevabı alan adam endişe ve korkuya kapılır ve Hazret-i Süleyman’a yalvarır:
– Ya Süleyman, Azrail bana çok tuhaf baktı, doğrusu onun bu tavrından ürperdim. Ne olur beni buradan uzak bir yerlere gönder. Arkadaşının ricasını kırmaz Hz. Süleyman. Emrindeki Rüzgara onu alıp Yemen’e götürmesini emir buyurur. Adam ertesi gün Yemen’de birden karşısında, bir gün önce gördüğü ve Azrail olduğunu öğrendiği adama rastlar. Başına geleceği anlar ve konuşur:
– Anladım, benim canımı almaya geldin. Yalnız bir sorum var, ona cevap ver öyle al canımı, der. Dün beni Süleyman’ın meclisinde görünce neden yüzüme hayretle baktın?
Azrail cevap verir:
– Ben bu gün senin canını Yemen’de almakla görevlendirilmiştim. Dün seni Kudüs’te Süleyman’ın meclisinde oturur görünce, ‘Bu adam bir günde Yemen’e nasıl gidecek?’ diye hayret ettim der.

(Mesnevi’den uyarlanmıştır.)
Abdulbaki Gölpınarlı, Mesnevi Tercemesi ve Şerhi, s. 239-240.


DERS KİTABI CEVAPLARINA ULAŞMAK İÇİN TIKLAYIN!


BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAS

Yorumlar

Henuz yorum yapilmamis.

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.