Hata! Javascript'inizi açınız
Web Sitemize Hoşgeldiniz 24 Ağustos 2019


Necip Fazıl Kısakürek Kısaca Hayatı Özeti

Şimdiki Yazımızda Necip Fazıl Kısakürek Kısaca Hayatı Özet Konusundan Bahsedeceğiz

Ahmet Necip Fazıl Kısakürek 26 Mayıs 1904, tarihinde İstanbul’da dünyaya gelmiş Türk şâir, yazar ve düşünürdür.

Necip Fazıl’ın çocukluğu dönemin ünlü hakimlerinden olan büyükbabası Mehmet Hilmi Bey’in Çemberlitaş’taki konağında geçti. 15 yaşına kadar önemli hastalıklar geçirdi. 4-5 yaşlarında iken dedesinden okumayı öğrendi ve büyükannesi Zafer Hanım’ın da etkisi ile tutkulu bir okuyucu haline geldi. İlköğrenimini pek çok farklı okulda aldı. 1916 yılında, Mekteb-i Fünûn-ı Bahriye-i Şâhâne’ye imtihanla girdi. Bu okulda beş yıl eğitim gördü. 1921 yılında Darülfünûn’un Edebiyat Medresesi Felsefe Şubesine girdi. Bu okulda Ahmet Haşim, Yakup Kadri Karaosmanoğlu, Faruk Nafiz, Ahmet Kutsi gibi dönemin ünlü edebiyatçıları ile tanıştı. Yakup Kadri ve arkadaşlarının çıkardığı Yeni Mecmua dergisinde ilk şiirleri yayımlandı.

Sorbonne Üniversitesi Felsefe bölümüne girdi (1924). Bu okulda sezgici ve mistik filozof Henri Bergson ile tanıştı. Paris’te bohem bir yaşam sürdü, kumara ilgi duymaya başladı. Bir yılın sonunda bursu kesildi ve yurda dönmek zorunda kaldı. 1931-1933 arasında askerlik yaptı.

1934 yılında Abdülhakîm Arvâsî ile tanıştıktan sonra büyük bir değişim yaşayan Kısakürek, 1943-1978 arasında 512 sayı yayımlanan Büyük Doğu Dergisi yoluyla İslamcı görüşlerini kamuoyuna duyuran ve Büyük Doğu Hareketi’ne önderlik eden bir şairdir. Dergi, Türkiye’de antisemitizmin yayılmasında öncü bir rol oynamıştır.

17 Eylül 1943’te “Büyük Doğu” dergisinin ilk sayısını çıkardı. Dergi zaman zaman kapatıldıysa da 1978 yılına kadar yayın hayatına devam etti.

Necip Fazıl Kısakürek, 25 Mayıs 1983’te vefat etti.

Sizler de Necip Fazıl Kısakürek Kısaca Hayatı Özet Konusundaki Düşüncelerinizi Yorum Kısmından Belirtebilirsiniz

(2019-2020) DERS KİTABI CEVAPLARINA ULAŞMAK İÇİN TIKLAYIN!BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAS

Yorumlar

  1. Zeki Kız dedi ki:

    teşekkür ederim senin sayende yarınki ödevimi yaptım.TŞK

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.