Web Sitemize Hoşgeldiniz 16 Aralık 2018

Nasrettin Hoca’nın Hayatı Kısaca Özeti


Şimdiki Yazımızda “Nasrettin Hoca’nın Hayatı Kısaca Özeti” Konusundan Bahsedeceğiz

Nasrettin Hoca 1208 yılında Sivrihisar’da doğmuştur. Babası Hortu köyü imamı Abdullah Efendi, annesi aynı köyden Sıdıka Hatun’dur.

Nasrettin Hoca, önce Sivrihisar’da medrese öğrenimi gördü, babasının ölümü üzerine Hortu’ya dönerek köy imamı oldu. 1237’de Akşehir’e yerleşti. Bir söylentiye göre medresede ders okuttu, kadılık görevinde bulundu. Bu görevlerinden dolayı kendisine Nasuriddin Hâce adı verilmiş, sonradan bu ad Nasrettin Hoca biçimini almıştır.

İnsanlar tarafınca çok sevilen Nasreddin Hoca, İslam inancına bağlı biridir. Hazırcevap olma yönü ile tüm kişileri hem şaşırtmayı aynı zamanda güldürmeyi başarmıştır. Bireyleri ve toplumları her yönü ile çok iyi tanıdığı olan Nasreddin Hoca, aile, komşuluk, dostluk ve iş bağlarında görmüş olduğu aksaklıkları kendine özgü seçimi ile dile getirip insanlara ders verecek şekilde latifelerle birleştirmiştir.

Nasrettin Hoca, 1284 senesinde Akşehir’de vefat etmiştir. Güldürürken düşündürmeyi düstur edinen Hocanın türbesi, Akşehir’de kent surunun doğusunda, kendi adıyla anılan mezarlıktadır.


DERS KİTABI CEVAPLARINA ULAŞMAK İÇİN TIKLAYIN!


BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAS

Yorumlar

Henuz yorum yapilmamis.

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.