Hata! Javascript'inizi açınız
Web Sitemize Hoşgeldiniz 16 Eylül 2019

“Mutlu Prens” Kitap Özeti ve Konusu

Şimdiki Yazımızda “Mutlu Prens” Kitap Özeti ve Konusu Kısaca” Konusundan Bahsedeceğiz

Bir zamanlar mutlu bir prens varmış…
Oscar Wilde’ın klasikleşmiş Mutlu Prens kitabını, aslına sadık olması amacıyla ikiye böldük. Bu ilk kitapta  okuyacağınız dört masalda, insan yaşamını güzellik ve çirkinliğin, sevgi ile bencilliği savaşı olarak gören yazarın samimi dilini hissederken, aynı zamanda, yarattığı gizemli masal dünyasının büyülü güzelliklerini de zevkle tadacağınızdan eminiz.

Mutlu Prens isimli eserin konusu şu şekildedir:

Sağlığında halkının kıymetini bilmeyen öldükten sonra bir heykel olarak onlara tepeden bakıp gerçekleri gören zenginlerin eğlencesi, fakirlerin çilesini anlayan prensin onlar ayardım etmek istemesini anlatan ve sosyolojik olarak bir toplum düzeninde fakirlerin ezildiğini, zenginlerin ezici bir güç oluşturduğunu ortaya koyan bir çocuk romanı şeklinde kaleme alınmıştır.

Mutlu Prens isimli eserin özeti şu şekildedir:

Kırlangıç en sevdiği yerlerden biri olan prens heykelinin dibinde bir gece vakti kıvrılarak uyumak ister. Tam o sırada yukarından üzerine sular damlamaya başlar. Yağmur yağdığını düşünen kırlangıç yanılır. Bu Mutlu Prens’in gözyaşlarıdır. Kırlangıç neden ağladığını merak eder.

Mutlu Prens, hayattayken halkımın isteklerini tam bilemiyor, nasıl yaşadıklarını göremiyordum. Sürekli güldüğüm ve ağlamanın değerini de bilmediğim için herkes bana Mutlu Prens diyordu. Ölünce ve heykel olup buraya konunca ağlamanın ve halkımın değerini daha iyi anladım, dedi.

Mutlu Prens, karşıda bir evde terzi bir kadının torununa bakmak için kraliçe kıyafetleri ve nedime kıyafetleri tamiri yaptığını gördü. Onların durumuna çok acıdı ve onlara yardım etmek istedi. Bu nedenle hemen kırmızı yakutunu kırlangıca vererek onlara götürmesini istedi. Kırlangıç bu isteği hemen yerine getirdi. Terzi kadın sızmış uyuklarken yakutu yanına koydu ve geldi.

Mutlu Prens baktığı yerden bir de tiyatrocu bir yazarın soğuktan üşüdüğünü ve eserlerini tamamlayamadığını gördü. Kırlangıçtan rica ederek hemen bu yazara yardım etmesini söyledi. Yakut gözlerinden birini sökerek ona götürmesini söyledi. Kırlangıç bu isteği de prensi kırmayarak yerine getirdi.

Kırlangıç Mısır’a gideceğini haber verdi. Ama Mutlu Prens bir de yağmur altında ıslanan ve kibrit satan kızların kibritleri ıslandığı ve eve gidince babasının onu dövmesinden endişe ettiği için ona yardım etmesini söyledi. Yakut özünü ona vermesini istedi. Kırlangıç bunu da yerine getirdi.

Kırlangıç artık Mutlu Prens kör olduğu için gitmek istemedi. Mutlu Prens, üzerindeki değerli kaplamayı da parça parça halkına dağıtması için kırlangıçtan yeni isteklerde bulundu. Kırlangıç bunları da yerine getirdi. Bir gün kırlangıç öleceğini anladı ve Mutlu Prens ile vedalaştı. Onu öptü, öldü ve prensin de kurşun kalbi çatladı.

Vali heykelin çok yıprandığını söyleyerek kaldırılmasını istedi. Bir fırında erittiler. Kırlangıç kül ile kurşun kalbi birleştirdiler. Onların cennette olduğunu ve birlikte mutlu bir şekilde yaşadıklarını öğrendiler. İyilik, güzellik ve mutluluk içinde cennet hayatında yaşamaya devam ediyorlardı.

 

 

BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAS

Yorumlar

Henuz yorum yapilmamis.

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

error: YASAK!