Hata! Javascript'inizi açınız
Web Sitemize Hoşgeldiniz 24 Ağustos 2019


Montreux (Montrö) Bogazlar Sözlesmesi (20 Temmuz 1936) Hakkında Kısa Bilgi

Şimdiki Yazımızda Montreux (Montrö) Bogazlar Sözlesmesi (20 Temmuz 1936) Hakkında Kısa Bilgi Konusundan Bahsedeceğiz

Lozan Barış Konferansı’nda Boğazların yönetimi başkanının Türk olduğu uluslararası bir komisyona bırakıldı. Boğazların iki yakasında on beş kilometrelik alan silahsızlandırıldı. Bu durum, Türkiye’nin egemenlik haklarını zedeliyordu.

1930’larda Avrupa’da bir silahlanma yarışı başladı. Aynı dönemde Almanya, İtalya ve Japonya’nın yayılmacı politikaları ve işgalleri, Boğazlar açısından bir tehdit oluşturuyordu. Lozan Antlaşması’nı imzalayan devletlere nota verildi. Notada, yeni bir dünya savaşı tehlikesine dikkat çekildi; Boğazların durumunu yeniden düzenlemek için konferans teklif edildi. Milletler Cemiyetinin de girişimiyle İsviçre’nin Montreux kentinde toplanan konferans, 20 Temmuz 1936’da Montreux Boğazlar Sözleşmesi’nin imzalanması ile sonuçlandı. Böylece, Lozan’ın pürüzlü bıraktığı ve jeopolitik öneme sahip Boğazlar, tamamen Türk egemenliğine geçmiş oldu.

Sizler de Montreux (Montrö) Bogazlar Sözlesmesi (20 Temmuz 1936) Hakkında Kısa Bilgi Konusundaki Düşüncelerinizi Yorum Kısmından Paylaşabilirsiniz.

(2019-2020) DERS KİTABI CEVAPLARINA ULAŞMAK İÇİN TIKLAYIN!BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAS

Yorumlar

Henuz yorum yapilmamis.

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.