Hata! Javascript'inizi açınız
Web Sitemize Hoşgeldiniz 21 Eylül 2019

Milli Şairimiz Mehmet Akif Ersoy’un Hayatı Kısaca Özeti

Şimdiki Yazımızda Milli Şairimiz Mehmet Akif Ersoy’un Hayatı Kısaca Özeti Konusundan Bahsedeceğiz

Milli Şairimiz, 1873 yılında İstanbul Fatih’in Sarıgüzel semtinde dünyaya gelmiştir. Babasının adı, Mehmet Tahir Efendi, annesinin adı ise Emine Cemile Hanım’dır.

1878 yılında, 4 yaşındayken Fatih’de Emir Buhari Mahalle Mektebi’ne başladı. Burada iki yıl eğitim gördükten sonra Fatih İbtidaisi’ne geçti. Aynı yıl babası ona Arapça dersleri vermeye başladı. Rüştiye’yi yani ortaokulu bitirdikten sonra dönemin gözde okullarından Mekteb-i Mülkiye (Siyasal Bilgiler Fakültesi)’nin âli kısmında bir müddet okudu ancak babasını kaybedince Halkalı’daki Baytar Mekteb-i Âli (Veterinerlik Fakültesi)’ne parasız yatılı olarak girdi ve bu okulu birincilikle bitirdi.

1898’de 25 yaşında iken Tophane-i Amire veznedarı Mehmet Emin Bey’in kızı İsmet Hanım ile evlendi. Baytarlığa başladığı ilk yıllarda bile, mesleğinden çok, şairliği ile tanınan Mehmet Akif, öğretmenlik hayatına 1906’da Halkalı Baytar Mektebi’ne “kitâbet-i resmîye” (resmî yazışma usulü) dersi hocalığı ile başladı.

Mehmet Akif, 1920’de Burdur milletvekili seçildi. 1921 yılında açılan milli marş yarışmasına, “para ödülü almamak” koşuluyla katılmayı kabul etti ve orduya ithaf ettiği şiiri, 12 Mart 1921 günü milli marş olarak kabul edildi. Aldığı ödülü ise Kızılay’a bağışladı.

Mehmet Akif, 27 Aralık 1936 tarihinde hayatını kaybetti ve Edirnekapı Mezarlığı’na defnedildi.


 


BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAS

Yorumlar

 1. Anonim dedi ki:

  Tesekkurler

 2. beee dedi ki:

  nekadar guzel bir şey

 3. ALP SAYGI dedi ki:

  ! ! ! ! ! SİNİRİM BOZULDU ! ! ! ! !

  1. izzet demir dedi ki:

   Siniriniz neden bozuldu? Alp Bey.

   1. Müslüm dedi ki:

    Haklısın neden sinirin bozuldu

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

error: YASAK!