Hata! Javascript'inizi açınız
Web Sitemize Hoşgeldiniz 25 Ağustos 2019


Mevlananın Yedi Öğüdü ve Anlamları Nedir

Şimdiki Yazımızda Onur Belgesi Kimlere Verilir Kısaca Konusundan Bahsedeceğiz

1. Cömertlik ve yardım etmede akarsu gibi ol: Cömert ve yardımsever kimseler, insanlar tarafından sevilir. Bu nedenle cömertlik ve yardımseverlikte cimri olunmamalıdır.

2. Şefkat ve merhamette güneş gibi ol: Nasıl ki güneş dünyayı ışınlarıyla kuşatıyorsa şefkat ve merhamette de kuşatıcı olmak lazım. Herkese şefkat ve merhametle muamele etmek gerekir.

3. Başkalarının kusurunu örtmede gece gibi ol: Nasıl ki geceleri karanlık  her şeyi gizliyorsa insanlarda başkalarının kusurları da karanlık gibi örtmelidir. Asla açığa çıkarmamalıdır.

4. Hiddet ve asabiyette ölü gibi ol: Hiddet ve asabiyet insanlara zarardan başka hiç bir şey getirmez. Bu yüzden hiddet ve asabiyetten uzak olmak gerekir.

5. Tevazu ve alçak gönüllülükte toprak gibi ol: Nasıl ki toprak verdiği yiyeceklere ve barındığı canlılara karşı büyüklenmiyor, alçak gönüllü oluyorsa bizlerde insanlara karşı başa kalkmamalı, alçak gönüllü olmalıyız.

6. Hoşgörülükte deniz gibi ol: Hoşgörü insanların sorunsuz bir şekilde bir arada yaşamalarını sağlar. Farklı ırktan, dilden insanları bir arada tutar. Bu yüzden hoşgörülü olmak gerekir.

7. Ya olduğun gibi görün, ya göründüğün gibi ol: İnsanın içiyle dışı birbirini yansıtmalıdır. İki yüzlülüğe yer vermemeli, düşünceleri ve davranışları birbiriyle orantılı olmalıdır.

Sizlerde Mevlananın Yedi Öğüdü ve Anlamları Nedir Konusundaki Düşüncelerinizi Yorum Kısmından Belirtebilirsiniz.

(2019-2020) DERS KİTABI CEVAPLARINA ULAŞMAK İÇİN TIKLAYIN!BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAS

Yorumlar

 1. yiğitcan‍:)‍‍ dedi ki:

  helal

 2. mehmet oyunda dedi ki:

  Allah razı olsun gardaş

  1. hffgj dedi ki:

   Bence de allah razı olsun

 3. Zeynep Nur Bera Kocatürk dedi ki:

  Çok beğendim

 4. Sanem dedi ki:

  Çok beğendimmmm

 5. Alper Göker il Bolvadin dedi ki:

  helal olsun bugün söz dizisi var pazartesi çıkıyo bugüne verdi hoca ödevi bi filim izleyemedim.Helal olsun bu sözleri söylemiş atam hep doğru söylemiş

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.