Hata! Javascript'inizi açınız
Web Sitemize Hoşgeldiniz 18 Eylül 2019

Madenlerden Hangi Alanlarda Yararlanırız? Bu Konuyu İnternetten ve Çeşitli Kaynaklardan Araştıralım.

Şimdiki Yazımızda Madenlerden Hangi Alanlarda Yararlanırız? Bu Konuyu İnternetten ve Çeşitli Kaynaklardan Araştıralım.  Konusundan Bahsedeceğiz

Ülkemizde çıkarılan önemli madenlere bor, altın, bakır, gümüş, mermer, linyit, taş kömürü, krom, demir ve cıva gibi madenler örnek verilebilir.

Demir: Modern  sanayinin ana metali demirdir. Kullanım alanı oldukça geniştir. En çok döküm işlerinde kullanılan demir, çeliğe dönüştürülerek de çelik sanayiinde önemli bir yer kaplamaktadır.

Alüminyum (Al): İşlenmesi kolay bir element olup elektronik sanayinde yaygın olarak kullanılır.

Karbon (C): Çelik üretiminde ve plastik sanayinde yaygın kullanılır.

Bakır: Bakır madeni yatakları genellikle çinko ve kurşun yataklarıyla birlikte bulunur. Elektrik ve elektronik sanayisinde kullanılır. Bakır mutfak eşya yapımına kullanılır.

Krom: Çok sert ,çok iyi cilalanabilen ve paslanmayan bir maden olduğu için , madeni eşya yapımında büyük önem taşır. Dışarıya en çok satılan madendir. Kaplamacılıkta ve çelik yapımında kullanılır.

Boksit: Alüminyumun hammaddesi olan boksit çok hafif olduğundan uçak sanayiinde, otomobil, ev, elektrik malzemesi yapımında kullanılır.

Bor: Bor minerallarinden elde edilen boraks ve asit borik özellikle nükleer alanda jet ve roket yakıtı , sabun deterjan lehim, fotoğrafçılık tekstil boyaları, cam, elyaf ve kağıt sanayiinde kullanılmaktadır.

Cıva: Tek sıvı madendir. Zirai ilaç yapımında, kâğıt sanayiinde, suni gübre üretiminde ve boya sanayiinde kullanılır.

Lületaşı: Eskişehir çevresinde çıkarılır ve işlenir. Süs eşyası yapımında kullanılır.

Kükürt: Gübre, kimya ve boya sanayiinde kullanılır.

Fosfor (P): Sinir sistemi ve kemik gelişimi için önemlidir. Havai fişeklerde, kibritlerde ve suni gübre yapımında kullanılır.

 

 

BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAS

Yorumlar

Henuz yorum yapilmamis.

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

error: YASAK!