Hata! Javascript'inizi açınız
Web Sitemize Hoşgeldiniz 22 Eylül 2019

Kişilik Gelişiminde Değerlerin Yeri ve Önemi Konusunda Bilgi Toplayınız.

Şimdiki Yazımızda “Kişilik Gelişiminde Değerlerin Yeri ve Önemi Konusunda Bilgi Toplayınız.” Konusundan Bahsedeceğiz

Değerler, kişilik gelişiminde önemli bir yere sahiptir. İnsan doğuştan itibaren sürekli kendisine yapılan etkilerle büyümekte ve kişiliği oluşmaktadır. Bu etkilerin en önemlisi ve başlangıç yeri ailedir. Kişilerin içinde bulunduğu toplum ve aldığı eğitim de kişiliğinin oluşmasında önemli rol oynamaktadır. Bu değerlerin başında da dini ve ahlaki değerler gelir.

Din, toplumun sahip olduğu değerlerden insanlığa faydalı olanları devam ettirerek bunlara yeni değerler ilave eder. Bu değerlerle bireyin davranışlarını, düşüncelerini olgunlaştırmaya çalışır. İslam dini, temel prensiplerine ters düşmeyen toplumsal değerlere uyulmasını ve bunlara saygı duyulmasını emretmiştir. Sevgi, saygı, yardımseverlik, misafire ikram, yetimi kollamak, akrabaya ve komşuya iyi davranmak gibi değerlerin benimsenmesinde dinin önemli etkisi vardır.

Ahlak ile din birbirini tamamlayan kavramlardır. Ahlak ilkelerinin şekillenmesinde din önemli bir yere sahiptir. Din insana güzel ahlaklı olmayı emreder. Birçok toplum tarafından benimsenen ve evrensel bir nitelik kazanan genel ahlak kuralları, aynı zamanda dinimizin de uyulmasını istediği davranışlardır.


 


BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAS

Yorumlar

Henuz yorum yapilmamis.

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

error: YASAK!