Hata! Javascript'inizi açınız
Web Sitemize Hoşgeldiniz 24 Ağustos 2019


Kıblenin Değişmesi Hakkında Bilgi

Şimdiki Yazımızda Kıblenin Değişmesi Hakkında Bilgi Konusundan Bahsedeceğiz

Hz. Peygamber (s.a.v) ve Müslümanlar, peygamberler makamı olan Beytü’l-Makdis’e yani Kudüs’e doğru yönelerek namaz kılıyorlardı. Fakat Peygamberimiz (s.a.v), Yahudilerle aynı yöne yönelmekten dolayı onların rahatsız edici sözlerine üzülüyor ve Müslümanların kıblesinin Kâbe olması için Allah’a (c.c) dua ediyordu.

Hicretin ikinci yılında Hz. Peygamber (s.a.v) ile sahabileri, Beni Selime Mescidi’nde öğle namazının ilk iki rekatını kılınca kıblenin değişmesi ile ilgili şu ayet nazil oldu: “(Habibim ya Muhammed!) Biz senin çok defa yüzünü göğe doğru çevirip durduğunu (vahiy beklediğini) görüyoruz. (Merak etme) elbette seni, hoşnut olacağın kıbleye çevireceğiz. (Bundan böyle) yüzünü Mescid-i Haram yönüne çevir. (Ey Müslümanlar!) Siz de nerede olursanız olun (namazda) yüzünüzü hep onun yönüne çevirin. Şüphesiz kendilerine kitap verilenler, bunun Rabb’lerinden (gelen) bir gerçek olduğunu elbette bilirler. Allah, onların yaptıklarından habersiz değildir.” Bunun üzerine o günden sonra Hz. Peygamber (s.a.v) yönünü Kâbe’ye çevirdi.

Kâbe’nin kıble olmasının ardından Müslümanlar, namaza ezanla davet olunmaya başladılar. Bundan sonra ramazan orucu, zekât, bayram namazı farz kılındı; bunlara kurban emri de eklendi.

(2019-2020) DERS KİTABI CEVAPLARINA ULAŞMAK İÇİN TIKLAYIN!BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAS

Yorumlar

Henuz yorum yapilmamis.

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.