Hata! Javascript'inizi açınız
Web Sitemize Hoşgeldiniz 15 Eylül 2019

Karamanoğlu Mehmet Bey’in Hayatı Kısaca Özeti

Şimdiki Yazımızda Karamanoğlu Mehmet Bey’in Hayatı Kısaca Özeti Konusundan Bahsedeceğiz

Karamanoğulları’nın ikinci Beyi Kerim’üd-din Karaman’ın oğludur. Doğum tarihi belli olmayıp ölümü 1280’dir. Mehmet Bey askeri ve idari yönden bilgili bir devlet adamıydı. Bilim adamlarını etrafına toplayıp onlara büyük önem vermiştir. XIII.yüzyıl ortalarında Selçuklular, edebi dil olarak Farsçayı, devlet işlerinde Arapçayı kullanırlardı. Halk ise öz dilleri olan Türkçeyi kullanıyordu. Mehmet Bey millet olarak birlikte yaşamanın ilk şartı olan dil birliğinin sağlanmasının gerekliliğine inanıyordu. Bu birliği gerçekleştirmek için Toroslar üzerinde yaşayan bütün Türkmen boylarını çevresinde toplayarak bir ordu oluşturdu. Üzerine gönderilen Selçuklu ve Moğol kuvvetlerini büyük bir yenilgiye uğratarak Konya’ya girdi. Burada yaşayan Selçuklu Türkleri Karamanoğulları ile birlik oldular.

Kısa zamanda Konya vilayeti ve bazı çevre iller Karamanoğullarının hakimiyeti altına girdi. Daha sonra Selçuklu Sultanı İzzettin Keykavus’un oğlu Gıyaseddin Siyavuş’u başa geçiren Mehmet Bey’in kendisi de vezir oldu. İlk önceleri Moğol baskısına başarı ile karşı koymasına bir çok kere galip gelmesine rağmen, daha sonraki çarpışmaların birinde iki kardeşi ile beraber şehit düşmüştür. İdareciliği sırasında Türkçeyi resmi dil olarak ilan eden fermanını vermiştir. Karamanoğlu Mehmet Bey, 13 Mayıs 1277 tarihinde Konya’da ünlü dil fermanını yayınlayarak, Türkçenin yeniden devlet dili olmasını sağlamıştır. Mehmet Bey fermanında “Şimdengeru, divanda, dergâhta, bargâhta, mecliste ve meydanda Türkçeden gayri dil kullanılmaya… uymayanların boynu vurula….” diyerek Türkçenin ve Türklüğün Anadolu’da ve yeryüzünde ebediyen yaşamasında öncü olma şerefine erişmiştir.

Karamanoğlu Mehmet Bey, 1277 yılında Karadağ yakınlarındaki Kızıldağ’da Selçuklu sultanı ile birleşen Tatar Hasan Giray Han ve ordularıyla girdikleri savaşta kardeşleri Halil ve Kasım Beylerle birlikte şehit olmuştur.

BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAS

Yorumlar

 1. Havuç dedi ki:

  biraz daha kısa olabilirdi

 2. Tuğba dedi ki:

  bencede çok güzel teşekkür ederiz 👍

  1. anooo dedi ki:

   dokuz eylül orta okulu buraya gelecek

 3. Sinem dedi ki:

  Tam bir a4 kağıdına sıvıyor emin olun çok başarılı👍👍

 4. yusuf dedi ki:

  iyi güzel yapmışsın ama biraz uzun mesela benim ödevim var ve karaman oğlu mehmet bey i araştıracam hepsini a4e nasıl sığdırim biraz kısalt

  1. Bosver dedi ki:

   Yusuf soy adın ne

 5. Mehmetcan dedi ki:

  Bence tam ideal olmuş çok işime yaradı

 6. Anonim dedi ki:

  çok uzun

  1. yokkkk dedi ki:

   ya bencede

 7. Anonim dedi ki:

  Çok uzunnnnnnn

 8. Ebrar dedi ki:

  Uzun olmuş

 9. Simay dedi ki:

  Cokk uzun olmuş

 10. Asya bircan dedi ki:

  Zeynep sana çok çokçok katılıyorum

 11. zeynep taş dedi ki:

  biraz daha kısa olabilirdi.

  1. Yorumum var zaten Asya bircan dedi ki:

   Çok çok katılıyorum

  2. Sevim Hiranur dedi ki:

   Bencede

 12. mersinlii dedi ki:

  Çok güzel

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

error: YASAK!