Hata! Javascript'inizi açınız
Web Sitemize Hoşgeldiniz 24 Ağustos 2019


Kabe’nin Tamiri ve Hakem Olayı

Şimdiki Yazımızda Kabe’nin Tamiri ve Hakem Olayı Konusundan Bahsedeceğiz

Kabe’nin tamiri ve hakem olayı şu şekilde olmuştur.

Peygamberimiz (s.a.v.) otuz beş yaşındayken Mekkeliler Kâbe’yi tamir etmeye karar verdiler. Bunun için el birliğiyle çalışmalara başladılar ve Kâbe’nin tamir edilmesi işini tamamladılar.

Sıra Hacerü’l-Esved adı verilen ve kutsal sayılan taşın yerine konulmasına gelmişti. Kabileler Hacerü’l-Esved’i yerine kimin koyacağı konusunda anlaşmazlığa düştüler. Çünkü bu şerefli görevi her kabile kendisi yapmak istiyordu. Aralarında tartışma çıktı ve anlaşmazlık büyüdü. Sonunda içlerinden iri, Kâbe’ye ilk gelecek kişinin hakemliğinde bu sorunun çözülmesini teklif etti. Teklif kabul edildi.

Aradan bir süre geçince Hz. Muhammed (s.a.v.) göründü. Mekkeliler, Kâbe’ye ilk gelenin o olmasına sevindiler. Çünkü herkes onun adaletli, güvenilir bir kişi olduğunu biliyorlardı. Durumu ona anlattılar ve anlaşmazlığa bir çözüm bulmasını istediler. “Aramızda vereceğin hükme razıyız.” dediler. Resulullah (s.a.v.) “Bir örtü getirin.” buyurdu. Getirdiler. Peygamberimiz (s.a.v.) Hacerü’l-Esved’i o örtünün üzerine mübarek elleriyle koydu. Sonra “Her kabile örtünün bir tarafından tutsun, sonra hep birlikte kaldırın.” buyurdu. Kaldırdılar.

Hacerü’l-Esved’ i konulacağı yere kadar getirdiler. Resulullah (s.a.v.) onu bizzat kendi elleriyle örtünün üstünden aldı ve yerine yerleştirdi. (İbn-i İshak, es-Sîretü’n-Nebeviyye, s. 162.)

Sizler de Kabe’nin Tamiri ve Hakem Olayı Konusundaki Düşüncelerinizi Yorum Kısmından Belirtebilirsiniz

(2019-2020) DERS KİTABI CEVAPLARINA ULAŞMAK İÇİN TIKLAYIN!BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAS

Yorumlar

Henuz yorum yapilmamis.

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.