Sitemizi Kullanabilmen İçin JavaScript'i Etkinleştir!
Jale İnan Kimdir? Hayatı Kısaca Özeti | Okul Aşkı
Web Sitemize Hoşgeldiniz 18 Şubat 2019

Jale İnan Kimdir? Hayatı Kısaca ÖzetiŞimdiki Yazımızda “Jale İnan Kimdir? Hayatı Kısaca Özeti” Konusundan Bahsedeceğiz

Jale İnan, Türk arkeolog. Türkiye’nin ilk kadın arkeoloğudur. Uzun yıllar devam eden programlı kazılarla Perge ve Side antik kentlerinin gün ışığına çıkarılmasına emek vermiş; çıkarılan eserlerin sergilenmesi için Antalya ve Side müzelerinin kurulmasını sağlamıştır.

Jale İnan’ın Hayatı

1914 yılında İstanbul’da doğan Jale İnan, liseyi bitirdikten sonra arkeoloji okumak üzere 1934 yılında Almanya’ya gitti. Bir yıl sonra da Türk devletinin bursunu kazandı. 1939 yılında patlak veren İkinci Dünya Savaşı’nın dehşet günlerinde, Nazilerin, siren seslerinin, bomba gürültülerinin arasında öğrenim savaşı verdi.

1944 yılında Almanya’dan döndükten sonra Mustafa İnan’la evlendi. 1945 yılında tek çocukları Hüseyin İnan dünyaya geldi.

Yurda döndükten sonra İstanbul Üniversitesi Fen – Edebiyat Fakültesi’nde Eski Çağ Tarihi kürsüsünde asistanlık yapmaya başlamıştır. Antalya’nın tarihi açıdan gelişmesinde önemli bir rol oynamıştır. Arkeolojik çalışmalarını uzun yıllar sürdürmüştür.

Yurda döndükten sonra İstanbul Üniversitesi Fen – Edebiyat Fakültesi’nde Eski Çağ Tarihi kürsüsünde asistanlık yapmaya başlamıştır. 1944 yılında bilim insanı olan Mustafa İnan ile evlenmiştir. Antalya’nın tarihi açıdan gelişmesinde önemli bir rol oynamıştır. Arkeolojik çalışmalarını uzun yıllar sürdürmüştür.


DERS KİTABI CEVAPLARINA ULAŞMAK İÇİN TIKLAYIN!


BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAS

Yorumlar

  1. su dedi ki:

    çok işime yaradı sağolun

  2. ebrar dedi ki:

    Teşekkürler

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Copy Protected by Chetan's WP-Copyprotect.