Hata! Javascript'inizi açınız
Web Sitemize Hoşgeldiniz 16 Eylül 2019

İslamiyet Öncesi Arap Yarımadasında Sosyal ve Ekonomik Hayat

Şimdiki Yazımızda “İslamiyet Öncesi Arap Yarımadasında Sosyal ve Ekonomik Hayat” Konusundan Bahsedeceğiz

Arap toplumlarında insanlar hayatlarını iki şekilde sürdürüyorlardı. Arap Yarımadası’nın güneyinde yerleşik hayat yaygınken bölgenin orta ve kuzeyinde coğrafi şartlar yüzünden göçebe hayat hüküm sürmekteydi. Çöllerde ve vahalarda deve ve atlarıyla göçebe hayatı yaşayan, çadırlarda hayatını sürdüren, hayvancılık yapan kişilere bedevî denirdi. Cahiliye Döneminde bedeviler sık sık ticaret kervanlarına saldırı düzenleyerek yağmacılık yapar, geçimlerini bu şekilde sürdürürlerdi. Köylerde ve şehirlerde yerleşik olarak yaşayan, tarım, ticaret ve hayvancılıkla uğraşan kişilere de hadarî denirdi.

Cahiliye Döneminde, Arap Yarımadası’ndaki insanlar, diğer bölgelerde olduğu gibi efendi köle, zengin fakir ve güçlü zayıf olarak ayrılıyordu. Arap toplumunda erkek egemen bir yapı vardı. Erkekler istediği kadar evlenebilirken, kadın ancak çocuğu olduğu zaman aileden sayılıyor, fakat mirastan yararlanamıyordu. Kadınların ve kız çocuklarının  toplumda bir değeri yoktu. Cahiliye Arapları, erkek çocuklarını üstün tutarken, kız çocuğuna sahip olmayı rahatsızlık verici bir durum olarak algılamışlardır. Erkekler için kız çocuklarının olması büyük bir utanç kaynağıydı. Kur’an-ı Kerim’de bu durum şöyle ifade edilir: “Onlardan biri, kız ile müjdelendiği zaman içi öfke ile dolarak yüzü simsiyah kesilir! Kendisine verilen kötü müjde(!) yüzünden halktan gizlenir. Şimdi onu, aşağılanmış olarak yanında tutacak mı, yoksa toprağa mı gömecek? Bak, ne kötü hüküm veriyorlar!” (1)

Cahiliye Dönemi insanları, fakir, köle ve zayıf insanlara değer vermezler, onlara haksızlık yapmaktan çekinmezler, yetimleri itip kakarlardı. Zenginler her zaman haklı ve güçlü, fakirler ise daima güçsüz ve haksızdı. Kölelere insan muamelesi yapılmazdı. Haksızlığa ve zulme uğrayan insanların başvuracağı, haklarını arayacağı bir merci ve kurum yoktu. Toplumda içki, kumar, fal ve büyücülük gibi kötü alışkanlıklar yaygındı.


1- Nahl Sûresi, 58-59. ayet

 

 

BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAS

Yorumlar

Henuz yorum yapilmamis.

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

error: YASAK!