Hata! Javascript'inizi açınız
Web Sitemize Hoşgeldiniz 26 Ağustos 2019


İslamiyet Öncesi Arap Yarımadasında Siyasi Durum

Şimdiki Yazımızda “İslamiyet Öncesi Arap Yarımadasında Siyasi Hayat” Konusundan Bahsedeceğiz

İslamiyet gelmeden önce, Arap Yarımadası’nda Sebe, Main, Himyerî, Nabatî ve Gassanî gibi devletler vardı. Krallıkla yönetilen bu devletlerin arasında siyasi bir birlik yoktu. Bu devletler, sürekli ya kendi içlerinde mücadele ediyor ya da Bizans ve Sâsânî gibi büyük devletlerle savaşıyorlardı. Büyük çöllere sahip olan bu bölge, iklim koşullarının da elverişsiz olması nedeniyle büyük medeniyetler tarafından ele geçirilememiş, bu bölgede ortaya çıkan uygarlıklar da varlığını uzun süre koruyamamışlardı.

Arap Yarımadası’nda insanlar kabileler hâlinde yaşıyordu. Kabilecilik yaygındı ve bir kimse kendi kabilesi haksız olsa bile onun tarafında yer alıyordu. Kabile içindeki bu birlik ruhunu sağlayan unsur asabiyetti. Asabiyet, nesepleri bir olsun veya olmasın insanlar arasındaki birlikteliği sağlayan manevi dayanışma duygusudur. Kabileler, birlikte yaşamak, mücadele etmek ve hayatta kalmak için bu dayanışmanın gerekli olduğunu düşünürlerdi.

Asabiyet duygusunun etkisiyle Araplar, kendi soylarını asil ve üstün görmüş, atalarıyla övünerek iftihar etmişlerdir. Asabiyet duygusunun en önemli etkilerinden biri de kan davaları yani intikam savaşlarının ortaya  çıkmasıdır. Arap Yarımadası’ndaki kabileler sürekli birbiriyle savaştıkları için sebepsiz yere birçok insan ölüyordu. Kabileler arasında rekabet gücünün artırılması için erkek nüfusa ayrıca önem veriliyor, bir ailede ne kadar erkek varsa o aile kabile içinde de o kadar söz sahibi oluyordu.

Arap kabileleri arasında devam eden savaşlar bölgede adaleti, güveni ve huzuru yok etmişti. Araplar sadece “Eşhürü’l-Hurum” (Haram Aylar) olarak bilinen zilkade, zilhicce muharrem ve recep aylarında savaş yapmazlardı. Eğer haram aylarda savaş olursa buna “Ficar Savaşı” denirdi. Bu dört ayda sulh ilan edilir, insanlar hac ibadetlerini ve panayırlarda alışverişlerini rahatça yaparlardı.

(2019-2020) DERS KİTABI CEVAPLARINA ULAŞMAK İÇİN TIKLAYIN!BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAS

Yorumlar

Henuz yorum yapilmamis.

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.