Hata! Javascript'inizi açınız
Web Sitemize Hoşgeldiniz 26 Ağustos 2019


İslamiyet Öncesi Arap Yarımadası’da Sosyal ve Ekonomik Hayat Hakkında Bilgi

Şimdiki Yazımızda İslamiyet Öncesi Arap Yarımadası’da Sosyal ve Ekonomik Hayat Hakkında Bilgi Konusundan Bahsedeceğiz

Araplarda Bedevî ve Hadarî olmak üzere başlıca iki çeşit yaşam tarzı mevcuttu. Çöl ve vahalarda develeriyle birlikte konar-göçer olarak çadırlarda yaşayan Araplara Bedevî; köy, kasaba ve şehirlerde yerleşik hayat yaşayanlara da Hadarî denirdi. Bedeviler genellikle geçimlerini hayvancılık, avcılık, ticaret ve baskın gibi yollarla temin ederlerdi.

Peygamberlik öncesinde Arap toplumu; zengin-fakir, kuvvetli-zayıf, efendi-köle gibi birçok bakımdan sınıflara ayrılmıştı. Kadınların ise toplumda hiçbir saygınlığı yoktu. Kız çocuklarına değer verilmez ve varlıkları utanç sebebi sayılırdı. Bu
yüzden kız çocukları diri diri toprağa gömülürdü. Köleler zor işlerde çalıştırılır, efendilerine karşı hiçbir hak iddia edemezlerdi. Fakirler, güçsüzler ve yetimler hor görülür; mallarına zorla el konulurdu. Zenginler her zaman üstün görülür ve yalnızca onların sözlerine değer verilirdi. Hukuk zenginlere göre şekillenirdi. Güçlülerin hâkim olduğu bir anlayış vardı. Mazlumların ise haklarını arayabilecekleri hiçbir kurum bulunmuyordu. Zulüm, adaletsizlik, ahlaksızlık, kötü alışkanlıklar ve körü körüne uygulanan batıl âdetler her tarafta yaygınlaşmıştı.

(2019-2020) DERS KİTABI CEVAPLARINA ULAŞMAK İÇİN TIKLAYIN!BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAS

Yorumlar

Henuz yorum yapilmamis.

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.