Web Sitemize Hoşgeldiniz 12 Aralık 2018

Isaac Newton’un Hayatı Kısaca Özeti


Şimdiki Yazımızda “Isaac Newton’un Hayatı Kısaca Özeti”  Konusundan Bahsedeceğiz

1642 yılında İngiltere’de dünyaya gelen Isaac Newton fizik, matematik ve astronomi alanında buluşlar yapan önemli mucitlerden biridir. Onun yaptığı çalışmalar bilimin gelişmesine önemli katkılar sağlamıştır.

Newton, ilkokul yıllarında sınıf arkadaşlarına göre cılız bir görünüme sahipti. Kabiliyeti, el becerisi ve kitaplardan edindiği bilgiler sayesinde yaşından beklenmeyen oyuncaklar yapmıştır. Babası öldükten sonra annesi, ondan yaşadıkları çiftliğin idaresini üstlenmesini istedi. Ancak Newton çiftçilik yapmak istemiyordu. Çok geniş bir hayal gücüne sahip olan Newton, sürekli gökyüzünü seyrediyor, gözlemlerini bir deftere not ediyordu. Newton’un ne kadar zeki bir çocuk olduğunu fark eden bir yakını, annesini onu üniversiteye göndermesi konusunda ikna etti. Üniversite yılları Newton’un hayatının dönüm noktası oldu. Newton çalışmayı, yeni bilgiler öğrenmeyi, gözlem yapmayı, astronomi ve matematik kitapları okumayı çok severdi. Kendinden önceki dönemlerde yaşayan bilim insanlarının yaptığı çalışmaları okurdu. Araştırmacı, meraklı ve şüpheci bir yapısı vardı. Kendisi, “Eğer benim araştırmalarım bazı yararlı sonuçlar verdiyse bunlar sadece çalışma ve tutarlı bir düşünme sayesinde olmuştur.” demiştir.

Bilime yaptığı katkılardan ötürü, kuvvet ve ağırlık birimine onun soyadı verilmiştir. Newton 85 yaşındayken hayatını kaybetmiştir.


DERS KİTABI CEVAPLARINA ULAŞMAK İÇİN TIKLAYIN!


BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAS

Yorumlar

Henuz yorum yapilmamis.

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.