Hata! Javascript'inizi açınız
Web Sitemize Hoşgeldiniz 25 Ağustos 2019


İnsanların İnanç ve İbadet Konusunda Nasıl Özgür Olduklarını Örnekler Vererek Açıklayınız.

İnsanların inanç ve ibadet konusunda nasıl özgür olduklarını açıklar mısınız

İnanma duygusu doğuştan gelir. İnanç özgürlüğü  ise insan tabiatının bir gereğidir. İnanç özgürlüğü, insanın bir dine inanması ya da inanmamasıdır. İnsanın bir dine inanması, inandığını uygulaması, inancını öğrenmesi, öğretmesi ve yayması inanç özgürlüğü kapsamına girer.Bir insanı inanmaya zorlamak onu ikiyüzlülüğe iter. İslam ise ikiyüzlülüğü şiddetle kınamıştır. İslam, inanmaya zorlamayı yasaklayarak insanların ikiyüzlü davranmasına neden olacak yolu kapatmıştır.

Allah’ın Resulü (s.a.v.) insanlara İslam’ı bu ayetler ışığında tebliğ etti ve hiç kimseyi İslam’ı seçmesi için zorlamadı. Peygamberimiz (s.a.v.) insanları karşısına değil, yanına almaya çalıştı. Allah’ın (c.c.) vahyini insanlarla buluşturdu, sonrasını Allah’a (c.c.) havale etti. İnsanların özgür iradeleriyle Allah’a (c.c.) inanmalarını istedi. İslam’ı anlattığı kişiler hür iradeleriyle karar vererek ya inandılar ya da inanmadılar.

Bireyin inanç özgürlüğünün yanında ibadet etme özgürlüğü de vardır. İbadet, Allah’a (c.c.) karşı gösterilen saygı, demektir. İbadet aynı zamanda Allah’ın (c.c.) emirlerini yerine getirmek, yasakladığı şeylerden uzak durmak anlamına da gelir. İbadet özgürlüğü, kişinin inandığı dinin buyruklarını yerine getirme ve ibadethane inşa etme özgürlüğünü de kapsar.

(2019-2020) DERS KİTABI CEVAPLARINA ULAŞMAK İÇİN TIKLAYIN!BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAS

Yorumlar

Henuz yorum yapilmamis.

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.