Web Sitemize Hoşgeldiniz 26 Mart 2019

Hz. Ömer’in Helvadan Put Yapıp Acıkınca YemesiŞimdiki Yazımızda Hz. Ömer’in Helvadan Put Yapıp Acıkınca Yemesi Konusundan Bahsedeceğiz

Hz. Ömer der ki: “Câhiliye Dönemi’nde yaptığımız iki iş vardı ki onları hatırladıkça birine ağlarım diğerine ise gülerim. Beni ağlatan o acı hatıra şudur: Bizler Câhiliye Dönemi’nde kız çocuklarını bir utanç sebebi sayardık. Onlardan kurtulmak için her yolu denerdik. Birinin kızı olduğu zaman o, insanların içine çıkamazdı. Çünkü onunla alay ederlerdi. Biz o dönem kız çocuklarımızı toprağa diri diri gömerdik. Hiçbir şeyden haberi olmayan o masum yavrulara hangi yürekle bu feci cinayeti işlerdik, bilmem. Onu hatırladıkça yüreğim sızlar, ciğerim parçalanır ve ağlarım.

Beni güldüren komik şey ise şudur: Câhiliye Dönemi’nde evlerimizde putlarımız bulunurdu. Bir yolculuğa çıkacağımız zaman yanımızda bulundurmak üzere undan ve helvadan putların bir suretini yapardık. Yolculuğumuz sırasında onlara tapınırdık. Sonra acıktığımızda o taptığımız putları yerdik. İşte bu olay aklıma geldiğinde ne kadar akılsızca işler yaptığımıza gülmekten kendimi alamam.”

(Ali Himmet BERKİ-Osman KESKİOĞLU, Hatemü’l Enbiya Hz. Muhammed ve Hayatı, s. 18-19. )


DERS KİTABI CEVAPLARINA ULAŞMAK İÇİN TIKLAYIN!


BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAS

Yorumlar

Henuz yorum yapilmamis.

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.