Hata! Javascript'inizi açınız
Web Sitemize Hoşgeldiniz 20 Eylül 2019

Hz. Muhammed’in (s.a.v.) Doğduğu Çevrenin Dinî ve Sosyal Özellikleriyle İlgili Bilgiler Toplayınız

Şimdiki Yazımızda “Hz. Muhammed’in (s.a.v.) Doğduğu Çevrenin Dinî ve Sosyal Özellikleriyle İlgili Bilgiler Toplayınız” Konusundan Bahsedeceğiz

İslâmiyet’ten önce Araplar, henüz millet hâline gelemedikleri için; kabîleler hâlinde yaşıyorlardı.  Kabîleler arasında kan davası ve sınır anlaşmazlıkları gibi sebepler yüzünden savaş eksik olmazdı. İslâmiyetten önce Araplar arasında okuyup yazma bilenlerin sayısı son derece azdı. Cömertlik, konukseverlik, sözde durma, düşmanları bile olsa kendilerine sığınanları koruma, cesâret.. gibi bazı iyi özellikleri yanında, soygunculuk, faizcilik, zenginleri üstün, fakirleri hor görme, içki ve kumar düşkünlüğü, kabilecilik gayreti ile kan dökme gibi son derece çirkin âdetleri de vardı.

Müslümanlıktan önce, Arapların çoğunluğu putperestti. Arabistan’da putperestlerden başka, Mûsevî, Hıristiyan, Mecusî (ateşe tapan) ve Sâbiî dinlerine mensup kimseler de vardı. Bunlardan başka, çok az sayıda, Hz. İbrahim’in tebliğinden o devre ulaşan dinî esasları benimsemiş tek Tanrı inancında olan “Hanîf”ler vardı.


 


BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAS

Yorumlar

  1. Emirhan çetinkaya dedi ki:

    TeşeKkür ederim

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

error: YASAK!