Hz. Muhammed’in Hz. Hatice(r.a.) İle Evliliği Hakkında Bilgi


Şimdiki Yazımızda Hz. Muhammed’in Hz. Hatice(r.a.) İle Evliliği Hakkında Bilgi Konusundan Bahsedeceğiz

Kureyş Kabilesi’nin itibarlı kadınlarından olan Hz. Hatice (r.a.) ticaretle uğraşıyordu. Hz. Hatice (r.a.) temizliği ve güzel ahlakı sebebiyle o dönemde “Tâhire” unvanıyla anılırdı. Zaman zaman bazı Mekkelilere sermaye vererek ticari ortaklık yapardı.

Yine o dönemde göndereceği bir ticaret kervanının başına dürüst birini arıyordu. Ebu Talib’in teklifi ile Peygamberimiz’e (s.a.v.) emanet ettiği ticaret kervanı, büyük bir kâr elde ederek Mekke’ye dönmüştü. Yapılan bu ticari ortaklık sayesinde Peygamberimiz’i (s.a.v.) daha yakından tanıma fırsatı bulan Hz. Hatice (r.a.), onun dürüstlüğüne ve güzel ahlakına hayran kalmıştı. Aileler arasında yapılan sade bir törenle Peygamberimiz (s.a.v.) Hz. Hatice (r.a.) ile evlendi. Bu evlilik esnasında Peygamberimiz (s.a.v.) 25 yaşındaydı.

Peygamberimiz’in (s.a.v.) Hz. Hatice (r.a.) ile evliliğinden Zeynep, Rukiye, Ümmü Gülsüm, Fatıma, Kasım ve Abdullah adlarında altı çocuğu oldu. Hz. Fatıma (r.a.) dışındaki bütün çocukları Peygamber Efendimiz’den (s.a.v.) önce vefat etmiştir.

Türkçe ve Hayat Bilgisi Ders Kitabı Cevapları İçin Tıklayın

Cevapla

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.