Hata! Javascript'inizi açınız
Web Sitemize Hoşgeldiniz 20 Eylül 2019

Hz. İbrahim’in Hayatı Kısaca Özeti

Şimdiki Yazımızda “Hz. İbrahim’in Hayatı Kısaca Özeti”  Konusundan Bahsedeceğiz

Hz. İbrahim (a.s.), Kur’an’da adı en çok geçen peygamberlerden biridir. Hz. İbrahim (a.s.); Hz. İshak (a.s.) ve Hz. İsmail (a.s.) peygamberlerin babasıdır ve Arapların büyük atasıdır. Kur’an-ı Kerim’de, Hz. İbrahim’in (a.s.) adını taşıyan bir sure yer almaktadır. Sevgili Peygamberimizin (s.a.v.) soyu, Hz. İbrahim’in (a.s.) oğlu Hz. İsmail’in (a.s.) oğullarından Adnan’a kadar uzanır.

Hz. İbrahim (a.s.), putlara tapan halkın arasında yaşıyordu. Ancak o, putların ilah olamayacağına inanıyordu. Mutlaka her şeyi yaratan, üstün ve mükemmel bir yaratıcı olması gerektiğini düşünüyor ve Allah’a (c.c.) inanıyordu. Bir gün Nemrut ve halkı, bayram için büyük bir şölen düzenlediler. Hz. İbrahim (a.s.), bir bahane ile bayrama gitmedi. Halk gidince İbrahim (a.s.), putların bulunduğu yere girdi. İbadethane putlarla doluydu. İbrahim (a.s.), eline bir balta alıp putları teker teker kırdı. Sadece en büyük puta dokunmadı. Onun boynuna baltayı asıp gitti. Halk, bayram yerinden dönüp olanları görünce çok kızdı. Bu işi olsa olsa İbrahim (a.s.) yapar, düşüncesiyle onu buldular ve ibadethaneye getirdiler. Putları kimin kırdığını sordular. İbrahim,
“Yapsa yapsa şu en büyük put yapar. Zaten balta da onun boynunda duruyor. Ona sorun.” dedi. Oradakiler, “Hiç putlar konuşur mu? Sen bizimle alay mı ediyorsun?” dediler. Bunun üzerine İbrahim (a.s.), “Konuşamayan, kendilerini bile koruyamayan varlıklara niçin tanrı diye tapıyorsunuz öyleyse?” dedi. Onları Allah’a (c.c.) iman etmeye çağırdı.

Hz. İbrahim’e (a.s.) çok kızan Nemrut, onun ateşe atılmasını emretti. Herkesten odun toplamasını istedi. İnsanlar kucak kucak odun getirdiler. Büyük bir odun yığını oluştu. Nemrut ve halkı, Hz. İbrahim’i (a.s.) bir mancınıkla ateşin içine attılar. Ancak ateş, Allah’ın emriyle Hz. İbrahim’i yakmadı. Bu olaydan sonra Hz. İbrahim (a.s.), Allah’ın (c.c.) emriyle kendisine inananlarla birlikte Harran bölgesinden ayrıldı. Uzun bir yolculuktan sonra Filistin’e geldi ve buraya yerleşti.


 


BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAS

Yorumlar

 1. Zeki dedi ki:

  Bence iyiydi 👍👍hoşuma gitti

  1. Selestabella dedi ki:

   Aynen sana katılıyorum.👍👍👍

 2. Anonim dedi ki:

  Çok işime yaradı iyiki uzun yapmışsınız

 3. Anonim dedi ki:

  Çok uzun

  1. Anonim dedi ki:

   Kesinlikle

  2. Anonim dedi ki:

   Bence gayet iyiydi

  3. Selestabella dedi ki:

   Katılmıyorum👎

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

error: YASAK!