Hata! Javascript'inizi açınız
Web Sitemize Hoşgeldiniz 16 Eylül 2019

Hz. Adem’in Hayatı Kısaca Özeti

Şimdiki Yazımızda “Hz. Adem’in Hayatı Kısaca Özeti” Konusundan Bahsedeceğiz

Hz. Adem, ilk insan, ilk peygamber ve insanlığın babasıdır. Allah Teâlâ Hz. Âdem (as) (as)’i topraktan (turâbtan) yaratmıştır. Kuran’ı Kerim’de Hz. Adem’in yaratılışını konu alan birçok ayet bulunmaktadır. Bu ayette, “O (Allah) her şeyi güzel yaratan ve insanı başlangıçta çamurdan yaratandır.” (Secde, 32/7)” buyrularak yaratılışı hakkında bizlere bilgi verilmektedir.

Hz. Adem’in nihayet şekil ve suretinin tesviyesini ve düzenlemesini tamamlanın ona can verilmiş ve Allah ruhundan Hz. Adem’e üflemiştir. Hz. Adem’in eşi Hz. Havva’dır. Hz. Havva, Hz. Adem’in eğe veya başka bir görüşe göre kaburga kemiğinden yaratılmıştır. Hz. Adem ile Hz. Havva cennette yaşarken şeytanın tuzağına düştüler. Şeytan, Hz. Adem’i ve eşini kandırıp yasaklı ağaca yaklaşmalarını sağlamış böylece cennetten çıkarılmalarına neden olmuştur.

Hz. Âdem (as) yeryüzüne indirildikten sonra peygamberlikle görevlendirilmiştir. Cenâb-ı Allah insan nesillerinin hepsini onunla eşi Havva’dan türetmiştir. Hz. Âdem (as)’in evlâdları onun irşâdı ile Allah’a iman etmiş, zamanlarındaki maddî ve manevî ihtiyaçlarını temin eden ahkâmı ondan öğrenmişlerdir. Hz. Âdem (as)’den sonra yeryüzünün çeşitli bölgelerine dağılan insanlar doğru yoldan ayrılmışlardır.

 

 

BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAS

Yorumlar

  1. bts_fan dedi ki:

    çoooooook teşekkür ederim çok yardımcı oldunuz

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

error: YASAK!