Hata! Javascript'inizi açınız
Web Sitemize Hoşgeldiniz 24 Ağustos 2019


Huneyn Gazvesi Hakkında Kısa Bilgi

Şimdiki Yazımızda Huneyn Gazvesi Hakkında Kısa Bilgi Konusundan Bahsedeceğiz

Kureyş kabilesinin İslam’ı kabul etmesi, diğer kabileler üzerinde büyük bir etki bıraktı. Mekke dışındaki birçok kabile İslam ile şereflendi. Fakat Havazin ve Sakif kabileleri, putlara tapmaya devam ediyordu. Bu kabileler, Müslümanların üzerine yürümek için bir ordu hazırladı. Bunu haber alan Allah Resulü (s.a.v), 12 bin kişilik ordusuyla yola çıktı. İki ordu, Huneyn’de karşı karşıya geldi. Şiddetli bir savaş başladı.

Müslümanlar arasında İslamiyet’e yeni girmiş kimseler de vardı. İslam ordusunun sayıca çok olmasından dolayı bunlardan bazıları, Allah’ın (c.c) yardımını düşünmeyerek, “Bu orduyla hiç kimse başedemez.” demeğe başladı. Ancak savaşın başında ok yağmuruna tutulan Müslümanlar paniğe kapılarak dağılmaya başladı. Allah Resulü (s.a.v), bunu görünce atını büyük bir cesaretle düşman ordusunun üzerine sürdü. Onun bu eşsiz cesaret ve metaneti üzerine İslam ordusu yeniden toparlanıp düşmana karşı şiddetli bir saldırıya geçti. Bu saldırı sonunda müşrikler ancak savaş alanından kaçarak canlarını kurtarabildi. Bir kısmı Taif’e kaçarken bir kısmı da Evtas Vadisi’ne kaçtı.

Savaşta galip gelen Müslümanlar, Huneyn’de çok önemli bir ders almışlardı. Yüce Rabbimiz, Kur’an-ı Kerim’de bunu şöyle zikreder: “Andolsun ki Allah, birçok yerde (savaş alanlarında) ve Huneyn Savaşı’nda size yardım etmişti. Hani çokluğunuz size kendinizi beğendirmiş fakat sizi hezimete uğratmaktan kurtaramamıştı. Yeryüzü bütün genişliğine rağmen size dar gelmişti, sonunda (bozularak) gerisin geri dönmüştünüz. Sonra Allah, Resul’ü ile müminler üzerine sekînetini (sükûnet ve huzur duygusu) indirdi. Sizin görmediğiniz ordular (melekler) indirdi de kâfirlere azap etti. İşte bu, kâfirlerin cezasıdır.”

(2019-2020) DERS KİTABI CEVAPLARINA ULAŞMAK İÇİN TIKLAYIN!BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAS

Yorumlar

Henuz yorum yapilmamis.

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.