Hata! Javascript'inizi açınız
Web Sitemize Hoşgeldiniz 22 Eylül 2019

Halide Edip Adıvar’ın Yaşam Öyküsünü Araştırınız.

Şimdiki Yazımızda ” Halide Edip Adıvar’ın Yaşam Öyküsünü Araştırınız. ” Konusundan Bahsedeceğiz

Halide Edip Adıvar, 1884 yılında İstanbul’da doğdu. Babası, Mehmet Edip Bey, annesi Fatma Berifem Hanım’dır. Annesini küçük yaşta veremden kaybetmiştir. Halide Edip, Üsküdar Amerikan Kız Koleji’ni bitirdi. 1901 yılında matematikçi Salih Zeki Bey ile evlendi. Bir süre sonra eşinden ayrılıp öğretmenlik yaptı. Türk Ocağı’nda görev aldı.

Ziya Gökalp, Fuat Köprülü, Hamdullah Suphi Tanrıöver ve Mehmet Emin Yurdakul ile birlikte çalıştı. Lübnan ve Şam’da Kız Okulları Genel Müdürlüğünü sürdürürken Doktor Adnan Bey ile evlendi. Yunanlıların İzmir’i işgal etmeleri üzerine Sultanahmet Mitingi’nde ünlü konuşmasını yaptı. Sanatçı, sivil olmasına rağmen rütbe alarak bir savaş kahramanı sayılmıştır. Kurtuluş Savaşı’nda cephede Mustafa Kemal’in yanında görev yapmış, Savaş yıllarında Anadolu Ajansı’nın kurulmasında rol alarak gazetecilik de yapmıştır. Savaşta yaptıklarından dolayı İstiklal Madalyası’na layık görülmüştür

1950 yılında Demokrat Parti listesinden İzmir milletvekili olarak TBMM’ye girdi ve bağımsız milletvekili olarak görev aldı. 1954 yılında Cumhuriyet Gazetesi’nde Siyasi Vedaname başlıklı bir yazı yayımlayarak bu görevinden ayrıldı ve tekrar üniversitede görev aldı. 1955’te eşi Adnan Bey’in kaybı ile sarsıldı.

Halide Edip Adıvar, 9 Ocak 1964 tarihinde İstanbul’da 80 yaşındayken böbrek yetmezliği nedeniyle yaşamını yitirdi.


 


BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAS

Yorumlar

Henuz yorum yapilmamis.

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

error: YASAK!