Hata! Javascript'inizi açınız
Web Sitemize Hoşgeldiniz 25 Ağustos 2019


Göktürk Devleti (Göktürkler) Hakkında Kısaca Bilgi

Şimdiki Yazımızda “Göktürk Devleti(Göktürkler) Hakkında Kısaca Bilgi” Konusundan Bahsedeceğiz

Hun Devleti yıkıldıktan sonra Türkleri yeniden birleştiren Kök Türkler oldu. Kök Türklere ait Ergenekon Destanı’nda Kök Türklerin yeni bir devlet kurmaları anlatılır.

Hunların bir kolu olan Kök Türkler, önce Altay dağlarının güney eteklerine yerleşti. Bumin Kağan, 552 yılında Türk adı ile anılan ilk Türk devletini kurdu. Geniş Orta Asya coğrafyasında Türkçe konuşan boyları bir araya getirdi. Ötüken’i Kök Türk Devleti’nin merkezi yaptı.

Ötüken, Kök Türklere sadece başkentlik yapmayan, manevi açıdan da güç katan bir yerdi. Türkler aynı zamanda Ötüken’i Dünya’nın merkezi olarak kabul ederlerdi. Kök Türkler, Türk tarihinin model devletidir. Mukan Kağan’ın ölümünden sonra yerine gelen kağanlar devleti iyi yönetemediler.

582 yılında I. Kök Türk Devleti, Doğu ve Batı olmak üzere ikiye ayrıldı. 630 yılında Doğu Kök Türk Devleti, Çinliler tarafından ortadan kaldırıldı. Batı Kök Türk Devleti ise 630 yılında Çin’e bağlandı. Bir süre sonra Kök Türkler yeniden toparlanarak harekete geçtiler. Tekrar güçlenen Kök Türklerin hedefi Ötüken oldu. Çinlilere başkaldıran Kök Türkler nihayet Kutluk Kağan liderliğinde Ötüken’i aldı. Kutluk Kağan İlteriş unvanı alarak II. Kök Türk (Kutluk) Devletini kurdu. (682-742) İlteriş Kağan’ın ölümü üzerine tahta kardeşi Kapgan Kağan geçti.

Kapgan Kağan, Türk boylarını hâkimiyeti altına aldı. Onun ölümünden bir süre sonra ülke gücünü kaybetti. Bilge Kağan’ın tahta geçmesiyle Kök Türk Devleti tekrar eski gücüne kavuştu. Bilge Kağan, kardeşi Kültigin ve veziri Tonyukuk ile beraber devletin birliğini yeniden sağladı. II. Kök Türk Devleti’nde Bilge Kağan’dan sonra devletin başına geçen kağanların yetersiz olmaları zamanla devleti zayıflattı. Zayıflayan II. Kök Türk Devleti 742 yılında Uygurlar tarafından yıkıldı.

(2019-2020) DERS KİTABI CEVAPLARINA ULAŞMAK İÇİN TIKLAYIN!BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAS

Yorumlar

Henuz yorum yapilmamis.

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.