Hata! Javascript'inizi açınız
Web Sitemize Hoşgeldiniz 21 Ağustos 2019


Geleneksel El Sanatları Çarşısı Metni Özeti

Şimdiki Yazımızda “Geleneksel El Sanatları Çarşısı Metni Özeti” Konusundan Bahsedeceğiz

Nesiller ve yöntemler değişiyor olsa da birçok sanat dalı yüzyıllardır hayatımızı renklendirmeye devam ediyor. Önceleri ihtiyaçları karşılamak, örtünmek ve korunmak için ilk örneklerini veren el sanatları zamanla mutlu etmek ve hayatı güzelleştirmek yönünde gelişmiş.

Bursa’daki Balibey Hanı’nın “Geleneksel El Sanatları Çarşısı”ndaki atölyeler de 15. yüzyılda inşa edilen hana hayat veriyor. Buraya gelenler birbirinden farklı el sanatlarını görme fırsatı buluyor. Bursa’daki hanlar içinde üç katlı olarak inşa edilmiş tek han Balibey Hanı’dır. Giriş katındaki restoranın içinde ışıklarla aydınlatılmış bir mağara vardır. Mağaradan çıkıp avlunun yanındaki merdivenlerden çıkıldığında çeşitli el sanatları atölyelerine ulaşılır. Burada tezhip, hat, kaligrafi, cam sanatı, oya, tespih, ebru atölyeleri ve bu atölyelerde yapılmış çeşitli el sanatları ürünleri bulunmaktadır.

Balibey Hanı’na giren biri Mustafa Kemal Atatürk’ün “Sanatsız kalan bir milletin, hayat damarlarından biri kopmuş demektir.” sözünü hatırlamaktan kendini alamaz.

(2019-2020) DERS KİTABI CEVAPLARINA ULAŞMAK İÇİN TIKLAYIN!BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAS

Yorumlar

Henuz yorum yapilmamis.

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.