Web Sitemize Hoşgeldiniz 25 Mayıs 2019


Edib Ahmed Yüknekî Hakkında Tanıtım Kartı

Şimdiki Yazımızda “Edib Ahmed Yüknekî Hakkında tanıtım Kartı” Konusundan Bahsedeceğiz

Aşağıda yer alan bilgiler ışığında kartınızı hazırlayabilirsiniz.

Edip Ahmed Yükneki

12. yüzyılda yaşamış bir şair. Bir nasihatname veya siyasetname niteliği taşıyan ve Karahanlı Türkçesinin önemli eserlerinden biri olan Atabetü’l Hakayık adlı eseri günümüze ulaşmıştır.

Doğduğu yer, doğum ve vefat tarihi konusunda belgelere dayanan kesin bir bilgi yoktur.[1]Orta çağlarda Orta Asya’’nın üç farklı bölgesi olan Semerkant, Fergana ve Otrar’da aynı adı taşıyan köylerden hangisinde doğduğu konusunda araştırmacılar arasında görüş birliği sağlanmamıştır.

Ahmet Yükneki eserini, Karahanlılar hanedanına mensup bir idareci olduğu düşünülen Muhammed Dad Sipehsalar Bek’e sunmuştur. Eserin günümüze ulaşan en eski nüshası 15. yüzyıl başına ait Semerkant nüshasıdır. Eserlerinde sık sık hadis ve ayetlere değinmesi, onları açıklaması ve nasihatlerde bulunması Edip Ahmet Yükneki’nin Arapça bilen, tefsir ve hadis gibi İslâmî ilimleri tahsil etmiş bir kişi olduğunu göstermektedir. Eserde dindarlığın faziletlerinden, ilmin mutluluğa götüren yol oluşundan, cömertliğin bütün ayıpları, kirleri yıkayan, hatta şeref, şan ve güzellik artırıcı bir tabiat olduğundan, tevazuun iyiliğinden, kibrin ve ihtirasın kötülüğünden bahsedilmiştir.


DERS KİTABI CEVAPLARINA ULAŞMAK İÇİN TIKLAYIN!


BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAS

Yorumlar

 1. alihan dedi ki:

  Çooooooooooooooooooooooooooookkkkkkkk ggüüzzeelllllllllllllll

 2. alihan dedi ki:

  Çooooooook güzeelllllllllllll

  1. Baba dedi ki:

   İyi iyi birazcık

 3. adnan dedi ki:

  İyi beğendim

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.