Web Sitemize Hoşgeldiniz 26 Haziran 2019


“Damdan Düşen Damdan Düşenin Hâlini Bilir.”, “Ateş Düştüğü Yeri Yakar.” ve “Komşunun Hakkında Hüküm Vermeden Önce İki Ay Onun Mokasenleriyle Yürü.” Ne Demektir?

Şimdiki Yazımızda “”Damdan Düşen Damdan Düşenin Hâlini Bilir.”, “Ateş Düştüğü Yeri Yakar.” ve “Komşunun Hakkında Hüküm Vermeden Önce İki Ay Onun Mokasenleriyle Yürü.” Ne Demektir?” Konusundan Bahsedeceğiz

Damdan düşenin halini damdan düşen anlar atasözünün anlamı: Kötü bir duruma düşen kimse, başkasının başına gelen kötü bir şey nedeniyle onun düştüğü durumu iyi anlar. Bu bakımdan, ona hoşgörüyle yaklaşır.

Ateş düştüğü yeri yakar atasözünün anlamı: Felaket kimlerin başına gelirse onları yakar, kavurur, sürekli bir acı içinde bırakır. Başkalarının acıması, üzülmesi gelir, geçer.

Komşunun hakkında hüküm vermeden önce iki ay onun mokasenleriyle yürü atasözünün anlamı: Bir kişi ile ilgili doğru değerlendirmelerde bulunmak için ön yargılı olmamak, görünüşe aldanmamak gerekir. Doğru ve isabetli bir değerlendirme için; kişinin yaşam şartları, imkânları, çalışması, eğitimi, konuşması vb. birçok özelliği göz önünde bulundurulmalı, empati yapılmalıdır.

Açıklama: Bu üç atasözü de, bir kimse hakkında kesin bir yargıya varmadan önce iyice düşünülmesini, empati kurulmasını ve şartların göz önünde bulundurmasını öğütlemektedir.

(2019-2020) DERS KİTABI CEVAPLARINA ULAŞMAK İÇİN TIKLAYIN!BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAS

Yorumlar

Henuz yorum yapilmamis.

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.