Hata! Javascript'inizi açınız
Web Sitemize Hoşgeldiniz 24 Ağustos 2019


Çocukların Anne Babalarına Karşı Görevlerini İfade Eden Hadisleri

Şimdiki Yazımızda Çocukların Anne Babalarına Karşı Görevlerini İfade Eden Hadisleri Konusundan Bahsedeceğiz

Gerek Ayeti Kerimeler gerekse de Rasulullah’ın hadisleri çocukların anne babalarına itaat ve iyilik etmelerini açıkça belirtmektedir.

  • Bir adam Peygamberimize gelerek: Ey Allah’ın Rasulü, insanlar arasında iyi davranmama en çok layık olan kimdir? dedi. Peygamberimiz: “Annendir.” buyurdu. Adam: “Sonra kim? dedi. Peygamberimiz: “Annendir.” buyurdu. Adam: “Sonra kimdir? dedi. Peygamberimiz yine: “Annendir.” buyurdu. Adam: “Sonra kimdir? diye sordu. Peygamberimiz: “Sonra babandır.” buyurdu. (Buhârî, Edeb, 2; Müslim, Birr, 1).
  • Resulullah (sav) buyurdular ki: “Anne babasını razı eden Allah’ı razı etmiştir. Anne ve babasını kızdıran Allah’ı kızdırmış olur.” (Camiussağir – 8395).
  • Abdullah b. Amr b. el-Âs’ın anlattığına göre, bir adam peygamberimiz (s.a.s.)’e gelerek cihada gitmek için izin istedi. Peygamberimiz de ona; “Annen baban sağmıdır?” diye sordu. Adam: “Evet”, deyince Rasülullah (s.a.s.): “O hâlde sen önce onların rızasını almaya çalış, ” buyurarak ona bu görevini hatırlattı. (Buhari, Edeb, 9(5515).

(2019-2020) DERS KİTABI CEVAPLARINA ULAŞMAK İÇİN TIKLAYIN!BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAS

Yorumlar

Henuz yorum yapilmamis.

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.