Hata! Javascript'inizi açınız
Web Sitemize Hoşgeldiniz 26 Ağustos 2019


Cirit Oyununu Tanıtan Bir Konuşma Yapınız.

Şimdiki Yazımızda Cirit Oyununu Tanıtan Bir Konuşma Yapınız. Konusundan Bahsedeceğiz

Cirit oyunun Türklerin ata sporlarından birisidir.  Türkler, Orta Asya’dan Anadolu’ya göç ettiklerinde bu oyunu da beraberlerinde getirmişlerdir.

Oyun şu şekilde oynanır; Bir metre uzunluğunda, kurutulmuş meşe veya soyulmuş hurma dalından yapılmış oldukça ağır ve kalın bir sopa kullanılır. Oyuna katılan kişiler aralarında 100 m bırakarak karşılıklı dizilirler. Bu takımdaki atlılardan biri atını sürerek karşıdakilerden birinin adını seslenir. Bundan sonra oyun başlamış olur. Atını ileri süren oyuncu elindeki ciriti hasmına doğru fırlattıktan sonra geriye doğru kaçmaya başlar. Üzerine cirit atılan atlıda atanı kovalar ve oda ciriti ona atar. Bu sırada önde koşanın takımından başka bir oyuncu da arkadaşını kovalayanın peşine düşer ve oyun böyle devam eder. Bu oyundaki hedef atın sırtındaki binicidir. Ciritin ata isabet etmesi halinde ciriti atan oyuncu oyun dışı kalır. Bu yüzden atlılar kendilerine atılan ciritten kurtulmak için at üzerinde çeşitli taktikler uygularlar. Eğilme, atın yanlarına sarkma ve bazı akrobatik hareketler dahi yapılır. Her isabet takıma bir puan kazandırır. Bütün oyuncuların ellerindeki ciriti savurmalarından sonra en fazla isabet kaydedişe göre galip takım ilan edilir. Yöreye göre puanlama değişebilir.

Her ne kadar bu oyun geçmişe göre fazla oynanmasa da bizler oyun hakkında bilgiler öğrenip, oyunu oynamaya çalışmalıyız. Çünkü cirit oyunu bize atalarımızdan miras kalmıştır.

(2019-2020) DERS KİTABI CEVAPLARINA ULAŞMAK İÇİN TIKLAYIN!BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAS

Yorumlar

 1. 0987 dedi ki:

  Teşekkür ederim

 2. 4567 dedi ki:

  Thank youuuuuu

 3. İngilizceaşkı dedi ki:

  Neyi tartışıyorsunuz

 4. Anonim dedi ki:

  tesekurler

 5. Kara2727 dedi ki:

  Neden bilinmez adin nedir?

 6. afroditi dedi ki:

  neden bilinmiyor

  1. ayşe dedi ki:

   bende çıktı malllllllllllllllllllllll

 7. bilinmez dedi ki:

  Teşekkürler

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.